Share This Post

Zrób to Sam

Zrób to Sam: Automat do Gier – Część 2

Cześć! Czytasz zdeaktualizowaną wersję artykułu na temat budowania automatów do gier. Aktualna edycja tego materiału znajduje się tutaj.

Jak wspomnieliśmy na samym począ…tku, budowa własnego automatu nie jest tanim przedsięwzięciem! Mą…drze wykorzystują…c jednak dostępne nam środki będziemy w stanie (na szczęście) ten koszt zminimalizowaą‡. Zanim weźmiemy się jednak do pracy, musimy zdecydować się na „plan”, o który oprzemy nasz automat.

Część Druga. Wymagania, Czyli: Na Zakupy!

Projekt Automatu

To chyba najważniejsza decyzja jaką… podejmiemy w trakcie budowy automatu. To od niej zależy jak będzie wyglą…dał, ile zajmie miejsca, a przede wszystkim — ile będzie nas kosztował. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taki automat zaprojektować całkowicie samemu! Będzie to jednak czasochłonne, no i wymaga odpowiednich umiejętności, których mi osobiście brakuje.

Jeśli jednak do kredek mamy dwie lewe ręcę, możemy zdać się na internet. Mój automat oparty jest o najpopularniejszy chyba plan: LuSiD’s Arcade Flashback. Oficjalna strona autora znajduje się pod adresem www.lusid.net, ale na wszelki wypadek link do schematu znajduje się również tu:

Cabinet_Design_Rev7.PDF oraz CPtemplates.zip
Linki do schematów LuSiD’s Arcade Flashback

Aby otworzyć plik PDF potrzebna jest jakaś forma Adobe Readera, wewnątrz pliku ZIP znajduje się dokument .doc dla Microsoft Word, ale powinien poradzić sobie z nim także OpenOffice.

Oczywiście prócz tego, w internecie znaleźć można dziesią…tki innych projektów i planów. Ja skupię się właśnie na tym, ale niezależnie od wybranego modelu, cały proces będzie wyglą…dał bardzo podobnie.

Bardzo ważnym jest, by pobrany plan zmodyfikować do swoich potrzeb. Jeśli chcemy użyć większego lub mniejszego ekranu, warto „skrócią‡” proponowaną… szerokość automatu. 4-osobowy automat z 40″ plazmą… musi być dużo szerszy niż jednoosobowa zabawka z 10″ monitorem.

Czas więc odpowiedzieć na te długo odwlekane pytanie: Czego potrzebujemy?

Składniki Podstawowe

Najpierw zajmiemy się całkowitym „minimum” – tym, bez czego automat nie będzie mógł istnieą‡. Jasne, możemy stworzyć automat bez ekranu albo możliwości sterowania… ale czy na pewno chcemy marnować czas na coś, czego nie będziemy w stanie użyą‡?

Obudowa To jasne jak słoń„ce. Z czegoś ten automat trzeba skonstruowaą‡. Zazwyczaj by oszczędzić na kosztach (płyty drewniane są… niezwykle drogie!), korzysta się z płyt „drewnopochodnych”. Powinny być one surowe, tak żebyśmy mogli je bezpiecznie wiercią‡, zaklejaą‡, szlifowaą‡, gruntować i malowaą‡. Nadzą… się na przykład płyty MDF lub HDF, czy tanie sklejki. Radzę wybrać materiał w miarę wytrzymały i lekki, a jednocześnie tani – pomalowany, ukoń„czony automat zrobiony ze szczerego złota, prócz wagi, niczym nie będzie się różnił od tego zrobionego z płyty MDF. Koszt oczywiście różnił się będzie w zależności od materiału. Ja osobiście zapłaciłem około 400zł, ale cena może się nawet podwoić w zależności od materiału i lokacji.

Cena: ~400-800zł

EkranEkran Równie oczywista oczywistość co i obudowa. Coś musi wyświetlać dla nas gry! W tym wypadku sprawa jest dużo prostsza – wystarczy dowolny monitor zdolny do wyświetlania obrazu z komputera. Dla autentyczności warto wygrzebać jakiś stary monitor kineskopowy, ale nawet ekrany LCD nie wyglą…dają… najgorzej. Hardkorowi monterzy podłą…czają… prawdziwe ekrany z automatów – te jednak bardzo często wyświetlają… obraz w niezwykle niskiej rozdzielczości i wymagają… ręki specjalisty – wybór tylko dla tych, którzy się na tym znają….

Cena: ~0-200zł

KomputerKomputer Serce naszego automatu. Jeśli interesuje nas tylko PONG i jego bracia, wystarczy nawet stareń„ki Pentium 166 z 16MB Ramu i DOSowy emulator. Żeby w miarę płynnie pograć w gry z automatów Neo-Geo potrzebować będziemy maszyny wyposażonej w procesor 3.2Ghz, 512MB ramu i podstawową… kartę graficzną…. Prosta zasada: im lepszy komputer, tym więcej i szybciej automat będzie potrafił uruchomić i zrobią‡. Jeśli gdzieś w szafie trzymasz starego grata — komputer nie będzie kosztował cię oczywiście nic, a poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości podmienić go z lepszym. W przeciwnym wypadku, zapłacisz około 500zł za „średniej klasy” sprzęt lub do 2000zł za komputer z wyższej półki (ale szczerze mówią…c to, moim zdaniem, wyrzucanie pieniędzy w błoto). Mój kosztował około 400zł (jednordzeniowy Athlon 3.2Ghz, 512MB Ram, karta graficzna 128MB – nVidia, dysk 80GB) i bez problemu odtwarza gry 2D – krztusi się przy emulacji gier 3D. Oczywiście w zestawie powinna się znaleźć też klawiatura i myszka!

Cena: ~0-2000zł

„Panel”Panelmega_arcade_kit_big Pod szerokim pojęciem „Panel” kryje się wszystko to czego potrzeba nam do sterowania automatem!

„Minimalnymi” składnikami panelu będą…:
– Przyciski
– Joysticki
– Kontroler minipac
– kabelki 😉
Oczywiście, jeśli kompletnie nie znamy się na lutowaniu/spinaniu (łą…czenie łań„cuchowe – „daisy chaining”) i nie chcemy bawić się w „kabelki”, dostępna jest alternatywa. Na stronie www.xgaming.com zakupić można gotowe panele, które wystarczy podłą…czyć do komputera za pomocą… kabla USB. Minusem jest oczywiście brak możliwości dostosowania panelu do swoich potrzeb oraz cena – taki panel kosztuje sporo więcej niż własnoręcznie zakupienie części i podłą…czenie ich ręcznie (to naprawdę proste!). Za cenę gotowego panelu można kupić części pozwalają…ce zbudować dużo bardziej skomplikowany panel wliczają…c w to działają…cy mechanizm do monet.

Jeśli zdecydujemy się na własnoręczne okablowanie automatu, polecam użyć do tego kontrolera minipac – jest to mały układ scalony, który podłą…czony do przycisków symuluje w komputerze klawiaturę za pomocą… kabla USB. To on będzie naszym „mostem” i „tłumaczem”, który połą…czy nasze przyciski z komputerem.

Osobiście polecam zestaw dostępny często na eBay pod nazwą… „ARCADE CABINET BUILDERS KIT – MEGA EDITION”, zawiera w sobie wszystko co będzie nam potrzebne, w tym kable, śruby, trackball, mechanizm do monet z drzwiczkami i zamkiem i wszystkie mocowania. Koszt to około 900zł, ale istnieje też zestaw o połowę tań„szy: „ARCADE CABINET BUILDERS KIT STANDARD EDITION”. Ten nie zawiera trackballa, ani metalowych drzwi do mechanizmu na monety. Ogólnie polecam poprzeglą…dać oferty na ebay i w internecie. Allegro pod tym względem, świeci niestety pustkami.

Cena: ~600-700zł Panel X-Arcade lub ~300zł-(Guziki+Joystiqi+Minipac+Kable) – 900zł (Pełny Zestaw + Trackball + Mechanizm Na Monety)

Mają…c takie oto minimum, nasz automat będzie działał. Nie będzie się co prawda prezentował, ale chociaż będzie istniał i będzie na tyle sprawny, byśmy mogli pograą‡. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które są… co prawda opcjonalne, ale wypadałoby się w nie prędzej czy później zaopatrzyą‡. Bo bez niektórych, jak na przykład tzw. bezela, czyli czarnej płyty z „wycięciem” na ekran, czy chociażby głośników nie da się obejść. Postarałem się je posortować w kolejności od tych „najkonieczniejszych” do najbardziej opcjonalnych. Do wszelkich zakupów polecam stronę www.gremlinsolutions.co.uk – oferują… nienajgorsze ceny i wysyłają… do Polski!

Elementy Dodatkowe

„Bezel”
(Rama)
Bezel
Ponieważ nie wiem jak nazwać go inaczej, nazwę go po imieniu. Bezel to płyta chronią…ca monitor przed łapskami graczy i „wypełniają…ca” pustą… przestrzeń„ między monitorem, a ścianami automatu. Zazwyczaj pleksiglasowa i pokryta śliskim papierem samoprzylepnym z otworem wielkości monitora. W sprzedaży dostępne są… też profesjonalne: metalowe, chromowane, szklane, ale dobrze wykonany bezel z pleksiglasu sprawdzi się równie dobrze. Niedoskonałości można zakryć naklejkami z informacjami o żetonach, czy instrukcjami do gier — jak w prawdziwych automatach. Płytę pleksiglasową… można kupić i pocią…ć samodzielnie za pomocą… odpowiednich narzędzi, ale w internecie znajduje się też sporo stron, które oferują… je już przycięte wedle naszego życzenia. Zanim jednak zabierzesz się do zakupu płyty plexi, warto spojrzeć poniżej, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu!

Cena: ~100zł

„Marquee”
(Logo)
Marquee
„Marquee”, czyli „Logo” naszego automatu. Oczywiście, ten element automatu można całkowicie pominą…ą‡… ale nie będzie wtedy wyglą…dać jak automat. Aby osią…gną…ć optymalny efekt potrzebować będziemy dwóch elementów: lampy florescencyjnej (po naszemu: świetlówki), którą… zainstalujemy wewną…trz automatu, by oświetlała nasze logo oraz logo właściwego. Same logo w najprostszej formie to płyta lub dwie płyty pleksiglasowe na które (od środka) naklejamy wydrukowaną… grafikę. Dla raczkują…cego automatu jest to rozwią…zanie najtań„sze (chociaż nie tyle tań„sze ile mogłoby się wydawaą‡!), ale oczywiście nie jest ono najlepsze. Podświetlone od tyłu papierowe logo wyglą…da amatorsko i zwyczajnie w świecie „blado”. Dlatego też osobiście polecam sposób drugi, ale jednocześnie kosztowniejszy. W internecie, na przykład na tej stronie kupić można profesjonalne logo. Nie są… klejone, a drukowane specjalną… farbą… bezpośrednio na płycie. Efekt jest powalają…cy, a koszt, wbrew pozorom nie tak wysoki. Można wybrać gotowe logo albo zaprojektować własne.

Cena: Śšwietlówka ~40zł; Logo: ~40zł (zrób to sam) – ~100zł (kupno profesjonalnego)

GłośnikiSpeakers Co nam po obrazie, gdy nie mamy dźwięku? Oczywiście, jest to element kompletnie opcjonalny i automat będzie równie sprawny bez nich co z nimi, ale zawarcie głośników wpłynie zdecydowanie pozytywnie na efekt koń„cowy. Wystarczą… najtań„sze, „komputerowe”. Ich sposób instalacji będzie się różnił w zależności od rozwią…zania i automatu. Ogólnie, nie warto przepłacaą‡, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zainwestować w zestaw z, na przykład, subwooferem, by zwiększyć „basy”. Moje kosztowały niecałe 30zł i sprawdzają… się idealnie.

Cena: ~20-200zł

Mechanizm na MonetyCoin Mechanism Podobnie jak inne elementy w tej sekcji mechanizm na monety jest całkowicie opcjonalny, ale dodaje miliard punktów autentyczności. Odpowiednio okablowany będzie w stanie zarabiać dla nas pienią…dze i „doładowywaą‡” kredyty w dowolnej grze, tak jak w salonach gier. Najtań„sze modele nie są… wyposażone w „drzwiczki” (czarny „sejf” na zdjęciu) i składają… się wyłą…cznie z samego mechanizmu (srebrny element). To wystarczy, by przyjmować monety, ale mechanizm taki prezentuje się dużo lepiej jeśli jednak wydamy trochę ekstra i do „wrzutnika” dokupimy też drzwi.

Cena: ~70zł (mechanizm) – 170zł (mechanizm + drzwi + zamek etc.)

Przyciski „Specjalne” Nie wszystkie gry „automatowe” obsługiwane były za pomocą… joysticków i przycisków. Klasyki takie jak „Pong”, „Centipede” i „Breakout” przystosowane są… do obsługi za pomocą… trackballa. Może jako fan wyścigów chcesz stworzyć alternatywny panel z kierownicą…? A może spusty do strzelanek? Dodatkowy port USB dla maty do Dance Dance Revolution? Port IR dla pilota, by oglą…dać filmy? Asortyment dodatkowych elementów jest niezwykle szeroki i to na czym się skupimy powinno zależeć wyłą…cznie od tego co planujemy zrobić z naszym automatem.

Cena: ? (zależy od elementu)

Oświetlenie Niektóre automaty „mrugają…”, „świecą…”, „błyszczą…” i zachęcają… do gry roztań„czonymi diodami. System LEDBlinky + odpowiednio dobrany zestaw diod LED pozwoli odtworzyć ten efekt. Diody można zaprogramować na dowolny sposób – nawet tak, żeby „reagowały” na polecenia gracza. Więcej na temat LED Blinky poczytać można na stronie www.ledblinky.net. To ile wydamy na diody i panele LED zależy wyłą…cznie od naszych zapotrzebowań„, tak więc nie będę nawet próbował zgadywać ceny 😉

Cena: ? (Licencja LEDBlinky: $20 – dostępna darmowa wersja testowa)

InterfejsMaximus Arcade Oczywiście możemy tak skonfigurować nasz komputer, by bezpośrednio odpalał wybraną… grę lub kierował nas do „brzydkiego” windowsowego interfejsu operowanego myszką… i klawiaturą…. Na dłuższą… metę jest to jednak rozwią…zanie bardzo męczą…ce i „nieautentyczne” dlatego dobrym pomysłem byłoby zainteresowanie się interfejsami, które zajmą… się wszystkim za nas. Moim zdaniem najlepszym na rynku jest system „Maximus Arcade” (jego demo obejrzeć można w pliku video w poprzedniej części tego poradnika). Odpowiednio skonfigurowany, uruchomi się zamiast domyślnej powłoki Windowsa i przystosowany jest do sterowania za pomocą… naszego „Panelu” w automacie bez konieczności używania klawiatury i myszki. Ma niezwykle przejrzysty, skinowalny interfejs z którego możemy wybrać nie tylko system na którym chcielibyśmy pograą‡, ale też samą… grę. Wyłą…czenie gry przenosi nas bezpośrednio z powrotem do menu interfejsu. Dodatkowo ma też funkcję „szafy grają…cej” poprzez kompatybilność z odpowiednim oprogramowaniem „kina domowego” i „media center”. Zdecydowanie zachęcam do ścią…gnięcia darmowego dema ze strony producenta: www.maximusarcade.com

Cena: Darmowy Shareware – Licencja: $25 (~70zł [na dzień„ 10/11/2010])

Oczywiste Oczywistości

Zajęliśmy się rzeczami koniecznymi oraz tymi, które warto byłoby mieą‡. Dla wygody i przejrzystości pominą…łem kilka elementów o których ważności, na chłopski rozum, każdy powinien wiedzieą‡. Tak więc wszelkie kable do komputera, farby, lakiery, pędzle i narzędzia zostały tu pominięte. Tak, żeby pomalować automat potrzebujemy farby, a żeby „płyną…ł prą…d”, potrzebujemy kabla zasilają…cego. Na temat tych „szczegółów” porozmawiamy głębiej w kolejnych częściach poradnika, gdy będziemy z nich korzystaą‡.

I to już chyba wszystko na temat ingrydiencji. Jak zwykle zapraszam do zadawania pytań„ zarówno drogą… emailową…, jak i w komentarzach i na forum! W następnej części zajmiemy się wreszcie składaniem tego wszystkiego do kupy!

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

4 komentarze

  1. Bardzo fajny artykuł.

  2. Kiedy będzie kolejna część poradnika? By się przydała, bo poradnik to jest bardzo dobry ;]

  3. Kiedy doczekamy się kolejnej części? Najbardziej interesuje mnie konfiguracja tego Maximusa. 😛

  4. Aktualnie znalazłem w sieci całe oprogramowanie do mame oparte na linuxie ubuntu. Zastępuje maximusa i jest darmowe i co najlepsze działają już na nim gry nego-geo typu metal slug 😉 nic tylko korzystać 😉

Comments are now closed for this post.