Share This Post

Książki / Recenzja

Super Mario: How Nintendo Conquered America – Recenzja Książki

Jego książka opowiada historię Nintendo, małej japońskiej firmy produkującej karty do gry Hanafuda i jej wspinaczki po szczeblach popularności, gdzie zatriumfowała jako jedna z największych korporacji trudniących się grami wideo. Skupiając się na jej amerykańskim oddziale, autor zauważa ciekawą korelację między sukcesem Nintendo, a jego najsławnieszym chyba tworem, Mario. Tytuł ten czyta się zaskakująco przyjemnie. Autor skupia się nie tylko na opisie ewolucji firmy, ale pozwala nam też spojrzeć na świat oczyma podejmujących kluczowe decyzje. W stylu prawdziwego mentalisty doświadczamy procesu myślowego, który kierował twórców przy tworzeniu projektów postaci i konsol, a nawet szukamy źródeł inspiracji, w ich przeszłości i zainteresowaniach.

Super Mario: How Nintendo Conquered America - Cover

Od pierwszej do ostaniej linijki, książka ta przypomina podręcznik z ciekawostkami zatopiony w smakowitej warstwie interesującej narracji. Nawet to jednak nie było jej w stanie uratować przed jej największą wadą — częstym spychaniem fabuły na boczny tor i nierównym tempem narracji. Miejscami, ściskamy całą dekadę na kilku stronach, by chwilę później utknąć w całym rozdziale notatek na temat projektu postaci, czy o wiele za długiej liście gadżetów z twarzą Mario. Pod żadnym pozorem nie skreśla to jednak książki jako całości, gdyż nawet te ciekawostki czyta się niezwykle przyjemnie, ale zapychacze miejsca każą nam się zastanawiać, czy w ich miejscu nie powinno było znaleźć się coś ważniejszego. A skoro o miejscu mowa, książka zajmuje dość imponujące, 304 strony i (Przykro mi, dzieciaki!) zero obrazków. W 24 rozdziałach „Super Mario: How Nintendo Conquered America” prowadzi nas od skromnych początków producenta kart i właściciela „miłosnego hotelu”, aż do premiery Nintendo 3DS. Niestety, z uwagi na niespodziewaną, niedawną datę ogłoszenia nowej konsoli Nintendo Wii U, nie ma tu o niej żadnej wzmianki.

Ogółem, tytuł ten zaskoczył mnie swoją lekkością i z przyjemnością przeczytałem go od deski do deski. Być może nie jest to dzieło niezwykle wybitne, ale zawiera w sobie idealną mieszankę faktów i rozrywki, by stworzyć interesującą mieszankę strawnego materiału. W skrócie: polecam i symbolicznie przyznam temu kawałkowi literatury 3 z 4 monet Mario.

Anglojęzyczna premiera książki planowana jest na 4 sierpnia 2011. Wydawcą jest firma Portfolio. Aktualnie, nie ma niestety planów wydania jej w języku polskim.

Super Mario: How Nintendo Conquered America
Autor: Jeff Ryan
Twarda okładka, 304 strony
ISBN 1591844053 (ISBN13: 9781591844051)

Recenzja oparta o recenzencką kopię Super Mario: How Nintendo Conquered America dostarczonej przez autora za pośrednictwem www.mariomarathon.com

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

1 Comment

  1. Szkoda, ale jakby przetłumaczyli książkę i dali do księgarń, chętnie bym przeczytał 🙂 Jak przeczytałem „Wybuchające Beczki” to i mogę o Marianie 😀

Comments are now closed for this post.