Share This Post

E3 2012

E3 2012 Dzień#2: Konferencja Nintendo

E3 2012 Dzień#2: Konferencja Nintendo

Po pozostawiających, naszym zdaniem, sporo do życzenia konferencjach Sony i Microsoftu, przyszedł czas na konferencję Nintendo. Podczas godzinnej prezentacji przedstawiono nam szereg nowych tytułów dla konsoli 3DS oraz najnowszego dziecka firmy, Wii U. A co o wczorajszym show myśli ekipa arhn.eu?


Grem

Nintendo postanowiło odpuścić sobie przyjazd na Gamescom. Największą na świecie imprezę tego typu. W roku, w którym chcą wystartować na rynku z nową konsolą. Świetny pomysł.
W związku z tym konferencja na E3 była dla nich szansą na przekonanie mnie do tego, żebym wyłożył gotówkę na Wii U. Nie wyszło. Tak bardzo, bardzo nie wyszło.
Znaczna część konferencji odbywała się pod hasłem “asymetrycznego gameplayu”. A ja zastanawaiłem się cały czas, czy ktoś naprawde oczekuje, że będę grać z Wii U gamepadem wyciągniętym przed siebie albo zerkał co chwilę w okolice własnego krocza? (3)DS to jedno, ale to rozwiązanie nie pasowało mi od prezentacji pierwszego prototypu. Choc podobają mi się niektóre zmiany zaprowadzone w designie kontrolera, zwlaszcza w obrębie analogów. Bardzo bym natomiast sobie życzył, żeby przestali używać potencjometrów.


Dorczenzo

Zastanawiam się czym tak naprawdę konferencja Nintendo na E3 różniła się od Nintendo Direct. Samą konsolę i zmiany w wyglądzie pada widzieliśmy już wcześniej. Nintendo rozpoczęło dzisiejszy pokaz od prezentacji gry Pikmin 3 i już wtedy zacząłem się zastanawiać dlaczego na początku nie pokazali czegoś większego, czegoś co od razu zachęciłoby do obejrzenia reszty. Odpowiedź jest prosta – czegoś takiego nie było W OGÓLE. Jedyna gra, która zmieniła trochę moje podejście do Wii U to ZomibU. Pomijając fakt, że Nintendo prawie do każdego tytułu wciska to nieszczęsne U, produkcja wygląda porządnie i całkiem interesująco. Może będzie to jedna z niewielu gier, przy której serce zabije nam trochę szybciej. Oprócz tego zobaczyliśmy 3 nowe gry z serii Mario i w sumie… Sam nie wiem, Super Mario Bros. U wygląda zupełnie zwyczajnie (no może trochę bardziej kolorowo i dziwnie), Super Mario Bros. 2 na 3DS’a jest całe złote i prawie niczym nie różni się od tego na Wii U. Jedynie papierowy Marian (również na 3DS’a) wydaje się wykorzystywać jakieś nowe pomysły. A właśnie, byłbym zapomniał – Nintendo pokazało też Lego City, całkiem przyjemną sandboxową produkcję, czekam na więcej informacji. Przypominam też, iż Wii U zostało „zapowiedziane” na święta. Mało konkretnie ale stawia premierę w jakichś określonych ramach.


Dark Archon

Na usta ciśnie mi się tylko przeciągłe ziewnięcie. Szczerze mówiąc nie wiem jak skomentować konferencję Nintendo, bo nie ma co komentować. Wii U zostało przez oglądających przyjęte bardzo chłodno głównie przez zerowe informacje na temat interesujących tytułów. Reggie zaserwował nam mieszankę staroci, które dawno temu wyszły już na inne konsole, starych marek w nowych odsłonach i zestaw minigier w formie parku rozrywki podczas prezetancji którego nikt nie krył zażenowania. Nintendo nie nauczyło się niczego. Wii prezentowało się jak dwa sklejone ze sobą Gamecube’y. Wii U przypomina mi Wii z doklejonym klasycznym DSem. Prócz Paper Mario na 3DSa nie zainteresowało mnie nic. No, może prócz ZombiU w stosunku do którego miotają mną mieszane uczucia.


Dorczenzo

Rzeczywiście, na Wii U ma wyjść kilka „starych” gier (na przykład Mass Effect 3) ale najlepsze jest to, że z każdej z nich widzieliśmy może 5 sekund. I śmiem twierdzić, iż nie były to nawet gameplaye tylko zwykłe „pokazówki”. A szkoda… Batman wprowadził kilka usprawnień ale znowu pojawi się kwestia machania tabletem, nie widzę tego.


Grem

Miiverse wygląda jak totalny bajzel, mam nadzieję, że wszystkie te chmurki z komentarzami (i nie ukrywajmy- kreskówkowymi penisami) to funkcjonalność, którą będzie można wyłączyć. Zwłaszcza w grze. Gdybym chciał czytać mało istotne bzdury wypisywane przez innych wszedłbym na facebooka.

Grami też mnie rozczarowali. Poza “Paper Mario” i do pewnego stopnia ZombiU nie pokazano nic interesującego. Miewam krótką pamięć, ale w Arkham City gralem w zeszłym roku i nowe kostiumy i kilka wciśniętych na siłę elementów interfejsu wykorzystujących ekran dotykowy (przypomnę – oporowy, czyli pozbawiony chociażby multitoucha) mnie nie przekonuje. Tytuł z umarlakami zdaje się wykorzystywać gamepad trochę lepiej (rozpracowywanie elektronicznego zamka szyfrowego), ale miejscami też kuleje (inspirowany “Obcym” skaner, dla którego trzeba oderwać oczy od tego, co dzieje się na dużym ekranie). Im mniej powiemy na temat Nintendoland, tym lepiej.
Jeśli Wii U miało byc tym, co przeciągnie zaniedbanych w ostatnich latach graczy “hardkorowych” na stronę Nintendo to nie tędy droga. I sami chyba zdają sobie z tego sprawę, bo przecież do relatywnie wygodnego grania w tytuły multiplatformowe zalecają nabycie osobnego kontrolera “pro”.

Shut up, I’m keeping my money.


Leeroy

Nintendo skończyło się na Kill’Em All.

Cała parada sequeli z Super Mario Bros na czele (w czasach Super Mario 64 wydawało się, że 64 części to zbyt wiele – cóż niebawem Marian będzie mógł konkurować z Warhammerem 40k). Wszystkie gry wydaja mi sie zabójczo wtórne, a pod względem graficznym prezentują się na poziomie podkręconego GameCube’a. Produent w nachalny wręcz sposób usiłuje forsowac „asymmetric gameplay” w najnowszej wersji Batman: Arkham City jednak wszystko wydaje sie byc bardzo wymuszone. Najlepiej ze wszystkich prezentowanych gier zapowiada się wspomniane przez Dorka GTA: Lego City (może jako fan duńskich klocków jestem trochę nieobiektywny).


Grem

Wszyścy zapomnieliśmy też o innym, istotnym aspekcie. O cenie (to chyba jasno daje do zrozumienia jak bardzo wszyscy są napaleni na nową konsolę Ninny i już odkładają pieniądze…). Ile przyjdzie nam zaplacić za przywilej używania czegoś, co wygląda na najmniej ergonomiczny kontroler ostatniej dekady? Jeśli planują zalać tym rynek w okresie świątecznym to chyba powinni być już w stanie podać takie szczegóły?

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.