Share This Post

Wieści z branży gier

Rosyjski dystrybutor wstrzymuje sprzedaż Company of Heroes 2

Rosyjski dystrybutor wstrzymuje sprzedaż Company of Heroes 2

Firma 1C-SoftClub – dystrybutor gry w Rosji i krajach byłego Związku Radzieckiego – poinformowała o zawieszeniu sprzedaży nowej strategii Relic Entertainment. Do tej decyzji skłoniły dystrybutora protesty graczy.

Zrzut ekranu z gry Company of Heroes 2Fabuła Company of Heroes 2 rozwścieczyła wielu rosyjskich graczy. Zarzucają jej ukazanie radzieckiej armii z fałszywej perspektywy. Można wręcz stwierdzić, że gra została zbojkotowana w Rosji. Wielu rozjuszonych graczy wystawiło grze niskie oceny w serwisie MetaCritic. Obecnie z wysokimi ocenami wystawionymi przez prasę (80/100) kontrastuje niska średnia ocen użytkowników serwisu – jedynie 1,5.

Oceny gry w serwisie MetaCritic

W odpowiedzi na prośby ludzi, którzy uważają wiele epizodów gry za nieakceptowalne, firma 1C-SoftClub zadecydowała o zaprzestaniu sprzedaży gry „Company of Heroes 2” (deweloper – Relic Entertainment, wydawca – SEGA) z dniem 26 lipca 2013 na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw – przyp. red.). W tej chwili analizujemy sytuację i informujemy o niej producenta i wydawcę gry.

Oświadczenie opublikowane na stronie 1C-SoftClub

Protestujący twierdzą, że gra utrwala negatywne stereotypy na temat radzieckiej armii i prezentuje ją w złym świetle oraz szerzy przekłamaną historię. Nie zgadzają sie z obrazem komunizmu, jaki przedstawili twórcy gry. Utworzono nawet petycję w serwisie Change.org. Jej celem jest zablokowanie gry w serwisie Steam w krajach WNP oraz „uchronienie młodych ludzi przed propagandą”.

Przedstawiciel firmy SEGA, z którym skontaktowali się dziennikarze serwisu GameSpot, stwierdził, że firma jest świadoma kontrowersji, które budzi gra w krajach byłego Związku Radzieckiego i monitoruje sytuację. Nie jest jednak w stanie obecnie dokładnie skomentować sprawy.

Company of Heroes 2 miała swoją premierę 25.06.2013 r. na platformie PC. Gra cieszy się dużą popularnością – już w pierwszym tygodniu po premierze sprzedano 380 tysięcy jej pudełkowych kopii.

Źródła: 1,2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>