Share This Post

Wieści z branży gier

GTA V – wiadomości okołopremierowe

GTA V – wiadomości okołopremierowe

Minęło już kilka godzin od premiery GTA V w Polsce. Gracze, którzy mieli szczęście zdobyć grę wcześniej lub uczestniczyli w nocnych premierach takich, jak ta w Edynburgu, z pewnością zasiadają teraz przed ekranami telewizorów z padem w ręku.

Jak to zwykle bywa przed premierą długo wyczekiwanego tytułu, ostatni tydzień obfitował w nowe informacje i plotki dotyczące gry. Nie zabrakło również „drobnych” wycieków i wpadek sklepów z grami. O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

Najdroższa gra w historii

Szkocka gazeta „The Scotsman” poinformowała w tamtym tygodniu, że Grand Theft Auto V jest najdroższą grą w historii – koszt jej produkcji oraz marketingu wyniósł ok. 265 milionów dolarów! Taka kwota deklasuje pozostałe tytuły z branży. Postanowiono więc porównać ją do budżetów produkcji filmowych. Nowe GTA zostało wyprzedzone jedynie przez trzecią część „Piratów z Karaibów”, która kosztowała około 300 milionów dolarów.

Gra została zamówiona przed premierą ponad 2,5 miliona razy. Polskie pre-ordery to jedynie ułamek tej liczby – w naszym kraju złożono zamówienia na ponad 20 tysięcy kopii. Cenega uważa, że to bardzo dobry wynik.

Polski wydawca nie szczędzi więc pieniędzy na kampanię reklamową gry. Możemy napotkać wiele reklam w Internecie, zobaczyć spoty w telewizji, billboardy, a nawet reklamy na autobusach.

Wycieki gameplayów, wpadki sprzedawców

Już w środę wyciekła do sieci mapa terenu, na jakim rozgrywa się akcja gry. Użytkownik serwisu Reddit zeskanował ją z oficjalnego poradnika do gry.

mapa

W piątek natomiast pojawiły się w sieci pierwsze informacje o filmach przedstawiających rozgrywkę w nowe GTA. Rockstar starał się na bieżąco usuwać takie publikacje (i również po premierze będzie usuwać znaczące spoilery) oraz banować konsole, na których była uruchomiona gra. Ktoś udostępniał nawet 7-sekundowe fragmenty rozgrywki w serwisie Vine.

Nie obyło się również bez wpadek sklepów – zarówno internetowych, jak i tradycyjnych. W poniedziałek zaroiło się w Internecie od zdjęć szczęśliwych klientów brytyjskiego oddziału Amazona, którzy otrzymali swoje kopie dzień przed oficjalnym terminem. Rockstar poinformował, że „bada” tę sprawę.

Niektóre z tradycyjnych sklepów nie respektowały zakazu wydawcy gry i rozpoczęły jej sprzedaż nawet kilka dni przed premierą. Już w piątek w sieci pojawiły się informacje o udanym kupnie tytułu.

Coraz więcej podpisów pod petycją

Pecetowcy wciąż walczą o wydanie gry w wersji na ich platformę. Pod petycją w serwisie change.org podpisało się już niemal 390 tysięcy osób. W tej sytuacji interesujący wydaje się fakt, że jeden z użytkowników 4chana odnalazł w plikach xboksowej wersji gry wzmianki o wersjach dla PlayStation 4 i PC. Linki zostały szybko usunięte na prośbę Rockstara.

Tajne kody bez achievementów

W sieci pojawiła się już pierwsza porcja „czitów” do gry, zarówno w wersji na PS3, jak i Xbox 360. Należy jednak pamiętać, by używać ich jedynie w oddzielnej sesji, gdyż wpisanie kodu powoduje wyłączenie osiągnięć dla danej sesji gry.

Zabawa z psem i ulepszanie samochodów

Rockstar nie zapomniał o użytkownikach urządzeń mobilnych i opublikował w iTunes aplikację o nazwie iFruit. Program umożliwi trenowanie i zabawę z psem o imieniu Chop – podopiecznym jednego z bohaterów gry, co ma odblokowywać nowe umiejętności i podnosić zdolności zwierzaka. Nie zapomniano również o jakże ważnej opcji personalizacji obroży.

ifruit

Program zapewni też możliwość modyfikowania pojazdów, które aktualnie mamy w garażu oraz rezerwowania wybranych tablic rejestracyjnych w GTA V i GTA Online.

 

„Głębokie treści, wysoka jakość produkcji, defekacja. To aplikacja, która ma to wszystko”

Fragment opisu aplikacji w serwisie iTunes

 

Rockstar zapowiedział, że aplikacja już niedługo pojawi się również w wersjach dla systemów Android i Windows Phone.

Wysokie noty recenzentów

Na koniec oceny gry w serwisach, których redaktorzy dostali grę do recenzij już wcześniej (my, niestety, nie mieliśmy takiej możliwości). Recenzenci są w większości entuzjastycznie nastawieni do tytułu. Nietrudno więc o maksymalne oceny. Z recenzjami można się zapoznać po kliknięciu na nazwę danego serwisu.

Polygon – 9.5/10
Eurogamer – 9/10
CVG – 10/10
IGN – 10/10
Joystiq – 4.5/5
OXM – 10/10
OPM -10/10
Edge – 10/10
StrategyInformer – 10/10
Kotaku – Tak
DigitalSpy – 5/5
Eurogamer.de – 10/10
GameInformer – 9.75/10
GamesVillage.it – 9.8/10
Destructoid – 9/10
GiantBomb – 5/5
Gamereactor – 10/10
Gamespot – 9/10
GodisaGeek – 10/10
Videogamer – 10/10
Akihabarablues – 100/100
Xbox 360 Achievements – 100/100
LaPS3.com – 100/100
Videogameszone.de – Brak oceny
Eurogamer.cz – 10/10
NowGamer – 9.5/10
USGamer – 4.5/5
Gamesurf.it – 9.5/10
Games.it –10/10
FZ.se – 4/5
The Escapist – 3.5/5

Już dziś w naszym serwisie pojawi się wideo z rozpakowania kolekcjonerskiej kopii gry, a o 22:00 na naszym kanale w serwisie Twitch, rozpocznie się livestream z wersji gry przeznaczonej na konsolę PlayStation 3.

Źródła: VG247, Eurogamer