Share This Post

Wieści z branży gier

Nintendo: wyniki finansowe za drugi kwartał

Wii U

Nintendo opublikowało wyniki finansowe z drugiego kwartału roku obrotowego. Firma lepiej radzi sobie ze sprzedażą gier, niż sprzętu, szczególnie, jeśli chodzi o Wii U.

Wii USprzedaż Wii U na świecie wyniosła około 300 000 egzemplarzy. To znaczny, 87-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału (gdy sprzedano 160 000 sztuk), jednak wydaje się niewiele przybliżać firmę do ustalonego wcześniej celu wynoszącego 9 milionów sztuk w ciągu roku. Od momentu premiery sprzedano jedynie 3,91 miliona konsol. Firma stwierdziła w raporcie, że „Sprzęt Wii U wciąż ma negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy”. Jedną z przyczyn mogą być zdecydowane obniżki cen na wielu rynkach, m.in. amerykańskim.

Część software’owa nie wygląda tak źle. Sprzedaż gier na Wii U, w porównaniu z poprzednim kwartałem, wzrosła czterokrotnie! Nie bez zasług są tu z pewnością Pikmin 3, The Legend of Zelda, czy Wind Waker HD.

„Kieszonsolki” mają się dużo lepiej: zarówno sam sprzęt, jak i gry na niego przeznaczone. W pierwszej połowie roku sprzedano 3,89 miliona konsol z rodziny 3DS (czyli prawie dokładnie tyle, ile Wii U od premiery). Wynik z ostatnich 3 miesięcy, to prawie 2,5 miliona sztuk konsol (2DS też miał tutaj swój wkład), więc wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem jest dość znaczny. Podobnie wygląda sytuacja z grami: ich sprzedaż wzrosła z 11 milionów sztuk w pierwszym, do ponad 16 milionów sztuk w drugim kwartale.

Wielkim sukcesem była premiera Animal Crossing: New Leaf – sprzedano prawie 2,5 miliona jej kopii. Nintendo podkreśliło również, że stabilnie sprzedają się tytuły takie, jak: Luigi’s Mansion: Dark Moon, Mario & Luigi: Dream Team, czy Donkey Kong Country Returns 3D.

Przychód netto firmy po 6 miesiącach roku obrotowego wyniósł 600 milionów jenów. To znaczny spadek w porównaniu z wynikiem po pierwszym kwartale, który wynosił ponad 8,6 miliarda jenów na plusie. Strata operacyjna Nintendo wyniosła więc 23,2 miliarda jenów. Firma wiąże tę sytuację z dużymi nakładami na kampanie reklamowe mające poprawić sprzedaż oraz badania i rozwój gier na platformę Wii U.

Pełny raport dostępny jest na stronie Nintendo.

Źródła: Joystiq, VG247