Share This Post

Wieści z branży gier

Ubisoft: „Optymalizacja dla PC to kluczowy proces dla naszych gier”

Ubisoft: „Optymalizacja dla PC to kluczowy proces dla naszych gier”

Sylvain Trottier, jeden ze współproducentów gry Assassin’s Creed 4: Black Flag stwierdził we wpisie na blogu Ubisoftu, że pecety są „ważną platformą”, a optymalizacja gier na nią przeznaczonych jest „kluczowym procesem dla wszystkich gier firmy”.

ac4

Trottier mówi, że właśnie dlatego Ubisoft miał zespół, który zajmował się wyłącznie wersją Assasin’s Creed 4: Black Flag dla komputerów PC. Dopracowano wszystko, od interfejsu, przez sterowanie, aż po dużo bogatsze (w porównaniu z konsolami) możliwości zmiany ustawień gry.

 

„Nie jest prawdą, że nie dbamy o optymalizację gier na pecety. Jeśli by tak było, to nie zdecydowalibyśmy się na utworzenie w Kijowie tak dużego zespołu, który zajmował się tylko wersją przeznaczoną na komputery”.

Sylvain Trottier, Ubisoft

Pracownik Ubisoftu stwierdził, że firma jest niezwykle dumna z tego, że pecetowa wersja tytułu działa płynnie na komputerach o niskich parametrach oraz, że istnieje wiele dodatkowych upiększeń, które można włączyć posiadając mocniejszą maszynę. Trottier dodał, że duży wkład w rozwój gry na tę platformę jest widoczny również w ścisłej współpracy z Nvidia.

 

„Jeśli naszą grę można zobaczyć w rozdzielczości 4k na komputerze PC, to jest to magiczne. I piękne.”

Sylvain Trottier, Ubisoft

Gdy firma rozpoczynała prace optymalizacyjne, jako pierwsza na warsztat trafiła właśnie platforma PC – nie tylko z powodów logistycznych, ale również dlatego, że było to środowisko, z którym inżynierowie byli najlepiej zaznajomieni. Trottier dodał również, że next-geny: PS4 i Xbox One są tak podobne do pecetów, że wiedza wykorzystana przy optymalizacji gry na komputery może być łatwo stosowana także przy pracach nad wersjami konsolowymi.

 

„Jeśli, powiedzmy, zespół znajdzie sposób, by zmniejszyć obciążenie procesora graficznego konkretnym efektem o 50% na platformie PC, to może się spodziewać porównywalnego efektu na obu konsolach nowej generacji. Ta zależność nie jest całkowicie liniowa, ale można oszacować jakiego rzędu są to wielkości.”

Sylvain Trottier, Ubisoft

Assasin’s Creed 4: Black Flag została wydana na komputery PC 19 listopada 2013.

Źródła: 1, 2