Share This Post

muzeum-gier.pl

Nadchodzi PlayStation!

PS1

Jeżeli uważacie, że na premierę kolejnego eksponatu do naszego projektu Muzeum Gier musieliście czekać zdecydowanie za długo, to wcale się wam nie dziwię. I łączę się w bólu. Od odsłonięcia pierwszej podstrony minęły już trzy miesiące.

PS1

Ale opóźnienie to nie jest nieuzasadnione. W przypadku NES-a sytuacja była niezwykle prosta. Internet, podręczniki i źródła naukowe ociekają aż detalami dotyczącymi konsoli Nintendo. Temat amerykańskiej premiery sprzętu został juz opisany na tysiące sposobów z każdej perspektywy. Przygotowanie notki muzealnej na podstawie tak licznych zasobów to bułka z masłem.

Z PlayStation jest inaczej. To konsola, która trafiła oficjalnie do Polski w czasach, gdy w kraju mało kto potrafił zdefiniować pojęcie „konsola do gier”. Informacje o zagranicznych premierach dostępne są wszędzie, ale rzetelnych szczegółów rodzimej premiery trzeba szukać ze świecą. A jeżeli w internecie polskie źródła informacji nie istnieją… To należy je stworzyć!

PS1

Ostatnich kilka tygodni więc zajmowało mi przegrzebywanie archiwalnych danych, wysyłanie zapytań w różnych kierunkach internetu i praca detektywistyczna. Przejrzałem dziesiątki magazynów z lat 90., artykułów branżowych oraz skanów gazet z tamtego okresu, by spróbować zebrać rzetelne informacje dotyczące stanu faktycznego. Dzięki nieocenionej pomocy Bodzia z wortalu strefapsx.pl i Dorczenzo, a także długim godzinom spędzonym na wertowaniu archiwów prasowych ostatniej dekady ubiegłego wieku udało mi się wreszcie dociec prawdy i precyzyjnie określić kilka zapomnianych szczegółów i podjąć próbę bezpośredniego zweryfikowania ich u źródła, czyli w polskim oddziale firmy Sony. W tym miejscu chciałbym też podziękować przedstawicielom Sony Computer Entertainment Poland za pomoc w weryfikowaniu informacji.

Ten konieczny wkład czasu pozwoli nam mieć pewność, że na podstronie PlayStation naszego muzeum pojawią się wyłącznie zweryfikowane informacje na temat urządzenia, których w dodatku próżno szukać na przykład w Wikipedii. 🙂

Dziękuję za okazaną cierpliwość i zapewniam, że jesteśmy już na ostatniej prostej weryfikowania informacji i lada dzień będziemy mogli podzielić się z wami nową podstroną Muzeum Gier.

W międzyczasie, by osłodzić oczekiwanie, zachęcam do odświeżenia sobie naszej ekspozycji konsoli Nintendo Entertainment System na muzeum-gier.pl.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.