Stay Awhile and Listen: Najlepsze melodie gier wideo #2

W październiku musnęliśmy temat melodii z gier wideo, które z jakiegoś powodu wyryły nam się w pamięci. W artykule podałem wówczas cztery przykłady utworów, które wywarły wielkie wrażenie na mnie, ale poprosiłem również Was o podzielenie się z nami waszymi ulubionymi kawałkami. W komentarzach podaliście nam tak wiele interesujących kompozycji, że przewijanie strony z waszymi propozycjami przycina moją przeglądarkę! Czas więc najwyższy na sequel. Oto kolejne cztery “kultowe” piosenki z gier wideo wybrane na podstawie waszych rekomendacji.

Shovel Knight – High Above The Land – Flying Machine – Propeller Knight


Shovel Knight o którym na arhn.eu wspominaliśmy w tym roku już kilka razy udowodnił, że gra ufundowana na Kickstarterze może się udać, a nawet przebić oczekiwania grających. Nie zawiodła również przygotowana w Famitrackarze ścieżka dźwiękowa, wierna możliwościom japońskiego Famicoma. Moim ulubionym kawałkiem z gry jest motyw Propeller Knighta głównie z uwagi na wspaniałe intro, ale każdy utwór zasługuje na swój sposób na miejsce na tej liście.

Transistor – OST


Propozycja użytkownika Ame. Ame co prawda zasugerował jeden z utworów gry, ale moim zdaniem powinna się tu znaleźć cała ścieżka dźwiękowa gry. O magicznej muzyce w Transistorze wspominałem już w ramach recenzji. Od tego czasu nie zmieniło się nic, OST Transistora to nie zlepek piosenek, to przygoda czekająca na odkrycie. Choć całości najlepiej doświadcza się PO ukończeniu gry, to nawet bez znajomości fabuły łatwo zatracić się w delikatnych, sennych kompozycjach.

Duke Nukem 3D – Grabbag


Kolejna propozycja Ame i całkowita zmiana nastroju. Grabbag to utwór równie pamiętny co gra wideo z której pochodzi. Temat przewodni pierwszej trójwymiarowej przygody Duke’a idealnie oddawał szorstki, buntowniczy klimat wulgarnej eskapady Księcia. Według autora ścieżki utwór powstał “mechanicznie” jako owoc analizy najpopularniejszych utworów metalowych i jako próba odtworzenia tego co czyniło je tak przyjemnymi dla ucha. Patrząc na popularność Grabbag uznać możemy, że eksperyment zakończył się powodzeniem.

Duck Tales – The Moon


Ukochany przez retrograczy księżycowy motyw Duck Tales zasugerował nam między innymi Link. Od pędzącego na złamanie karku wątku przewodniego po chętnie stosowane akcenty i staccato przez dopełniające się instrumenty, temat “Księżyca” udowadnia, że Hiroshige Tonomura, kompozytor melodii jest geniuszem. Utwór ten doczekał się niedawno remake’u w ramach wydania “Remastered” gry, ale moim skromnym zdaniem został on delikatnie przekombinowany i brakuje mu trochę skromności, by dorównać oryginałowi.

Wasza kolej! Po raz kolejny czekam na wasze ulubione melodie w komentarzach poniżej!

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

Zaloguj się na arhn.eu