Share This Post

Stay Awhile and Listen

Stay Awhile and Listen: Najlepsze melodie gier wideo #2

DuckTales

W październiku musnęliśmy temat melodii z gier wideo, które z jakiegoś powodu wyryły nam się w pamięci. W artykule podałem wówczas cztery przykłady utworów, które wywarły wielkie wrażenie na mnie, ale poprosiłem również Was o podzielenie się z nami waszymi ulubionymi kawałkami. W komentarzach podaliście nam tak wiele interesujących kompozycji, że przewijanie strony z waszymi propozycjami przycina moją przeglądarkę! Czas więc najwyższy na sequel. Oto kolejne cztery „kultowe” piosenki z gier wideo wybrane na podstawie waszych rekomendacji.

Shovel Knight – High Above The Land – Flying Machine – Propeller Knight


Shovel Knight o którym na arhn.eu wspominaliśmy w tym roku już kilka razy udowodnił, że gra ufundowana na Kickstarterze może się udać, a nawet przebić oczekiwania grających. Nie zawiodła również przygotowana w Famitrackarze ścieżka dźwiękowa, wierna możliwościom japońskiego Famicoma. Moim ulubionym kawałkiem z gry jest motyw Propeller Knighta głównie z uwagi na wspaniałe intro, ale każdy utwór zasługuje na swój sposób na miejsce na tej liście.

Transistor – OST


Propozycja użytkownika Ame. Ame co prawda zasugerował jeden z utworów gry, ale moim zdaniem powinna się tu znaleźć cała ścieżka dźwiękowa gry. O magicznej muzyce w Transistorze wspominałem już w ramach recenzji. Od tego czasu nie zmieniło się nic, OST Transistora to nie zlepek piosenek, to przygoda czekająca na odkrycie. Choć całości najlepiej doświadcza się PO ukończeniu gry, to nawet bez znajomości fabuły łatwo zatracić się w delikatnych, sennych kompozycjach.

Duke Nukem 3D – Grabbag


Kolejna propozycja Ame i całkowita zmiana nastroju. Grabbag to utwór równie pamiętny co gra wideo z której pochodzi. Temat przewodni pierwszej trójwymiarowej przygody Duke’a idealnie oddawał szorstki, buntowniczy klimat wulgarnej eskapady Księcia. Według autora ścieżki utwór powstał „mechanicznie” jako owoc analizy najpopularniejszych utworów metalowych i jako próba odtworzenia tego co czyniło je tak przyjemnymi dla ucha. Patrząc na popularność Grabbag uznać możemy, że eksperyment zakończył się powodzeniem.

Duck Tales – The Moon


Ukochany przez retrograczy księżycowy motyw Duck Tales zasugerował nam między innymi Link. Od pędzącego na złamanie karku wątku przewodniego po chętnie stosowane akcenty i staccato przez dopełniające się instrumenty, temat „Księżyca” udowadnia, że Hiroshige Tonomura, kompozytor melodii jest geniuszem. Utwór ten doczekał się niedawno remake’u w ramach wydania „Remastered” gry, ale moim skromnym zdaniem został on delikatnie przekombinowany i brakuje mu trochę skromności, by dorównać oryginałowi.

Wasza kolej! Po raz kolejny czekam na wasze ulubione melodie w komentarzach poniżej!

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

19 komentarzy

 1. Soundtrack z The Neverhood jest świetny :).

 2. Ja uwielbiam piosenkę z menu w Heroes of might and Magic II i III, jak również i piosenka z GTA 1 i San Andreas.

  • Każdy theme zamków w HoMMie III jest dla mnie wręcz ikoniczny. No i świetne theme do bitew :).

   • No, to fakt że każda piosenka z HoMM3 jest genialna i niezapomniana.

 3. Parę uwag co do opisu The Moon. Po pierwsze, nie ma w muzyce czegoś takiego jak wątek, tym bardziej wątek przewodni. Są motywy, frazy, zdania, okresy. Motyw przewodni (leitmotiv) to motyw powracający. Jeżeli chodzi o ten wypunktowany motyw w górze, to jest to motyw bardziej repetytywny niż powracający. Jeżeli chodzi o „melodię”, to po prostu temat główny. Staccato istotnie występuje, ale o akcentach ciężko mówić, gdyż dynamika instumentów w układzie dźwiękowym konsoli NES jest całkowicie płaska, jednopoziomowa. Złudzenie akcentu występuje przez bardzo wypunktowany akompaniament i perkusję – a to jest rytmika, nie dynamika. Oczywiście to tylko potwierdza fakt, że pan Tonomura jest geniuszem 🙂
  Ciężko też mówić o dopełniających się instrumentach w jakimkolwiek sensie, dopełniający to najczęściej uzupełniający, a rytmy uzupełniające w tym utworze nie występują. Jeśli chodzi o uczucie pełni, „gęstości”, wynika ona z repetywności, ciągłości akompaniamentu.
  Dla mnie również jest to jeden z najlepszych utworów z gier które kiedykolwiek powstały. Jednak na największą uwagę przy tak ustalonej rytmice i dynamice zasługuje melodia i harmonia. Temat jest prosty i piękny zarazem. Harmonia, jak należy, buduje napięcia, słychać też charakterystyczne ciągi akordów występujące w kompozycjach japońskich kompozytorów komponujących na styl „zachodni”. Piękno melodii i harmonii można uchwycić w wariacji na temat The Moon na pianino, którą usłyszeć można podczas napisów końcowych „Duck Tales: Remastered”, gdzie to praktycznie jedyne pozostające elementy. A co do remake’u – przed dodanie przetworzenia tematu i zmianę ascetycznej kolorystyki (zapewne o takiej skromności mowa) faktycznie może wydawać się nieco przekombinowany, ale nadal jest świetny.
  Pozdrawiam,

  • Ja Tobie też życzę, romku, Wesołych Świąt. 😉 Dziękuję za wyczerpujące uzupełnienie i cieszę się, że mimo tego, że o muzyce wiem tylko tyle, że gra, zgadzamy się w kwestii całości.

 4. Jednym z moich ulubionych soundtracków jest chyba ścieżka dźwiękowa z FEZa
  https://www.youtube.com/watch?v=mYL-5N08JtA Chiptunowe dźwięki wpadają w ucho i dopełniają klimat lokacji w grze.

  Miło wspominam również motyw przewodni z Max Payne’a https://www.youtube.com/watch?v=Cv0y0On8ZGQ To były naprawdę dobre ferie zimowe w zaśnieżonym Nowym Jorku 😉

 5. Main theme z Jazz Jackrabbit 2 i jeden z boss battle tej gry, który pamiętam wyłącznie z wersjii shareware. No i sugar rush :).

 6. Saria’s theme

 7. Mówcie co chcecie, ale soundtracki z tych czterech gier to majstersztyk muzyczny ostatnich lat:

 8. Mówcie co chcecie, ale ten motyw jest cudowny, kiedy „prolog” się kończy a my zaczynamy swobodną eksprolację, mnie ten kawałek zawsze no… jakoś zachęcał żeby po prostu iść przed siebie i szukać przygód 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=DLyqSQhS6E0

 9. Ja osobiście mógłbym polecić Deionarra’s Theme z Planescape Torment. Ta
  melodia, w swej prostocie i swym pięknie moim zdaniem oddaje to, kim
  była sama Deionarra, jak potężnym było uczucie, jakim darzyła Bezimiennego, ile cierpienia jej to sprawiło i jaką cenę za swą miłość zapłaciła. Ten motyw zapada w pamięć okrutnie. Pozwala się wyciszyć, uspokoić, poczuć choć w nikłym stopniu, wyobrazić sobie, jak potężne musiałoby być to uczucie, które poruszyło Sferami. Ilekroć przychodzę na parter Kostnicy, przystanę sobie przy katafalku i zamykam oczy. Słucham, chłonę ten utwór, a on za każdym razem urzeka coraz bardziej, wzrusza. Że tak zacytuję opinię z Grimuaru Sferowca : Jest to jeden z najgłębszych podkładów muzycznych w całej grze i grzechem jest go nie usłyszeć, chociaż jeden raz.

 10. Moim zdaniem świetnie nadaje się soundtrack z Raymana Legends, nawet nie chodzi mi to o levele muzyczne, a całokształt gry świetnie udźwiękawiający to, co dzieje się na ekranie. Jako, że jestem fanem serii The Sims lubię puścić w celach relaksacyjnych ścieżkę dźwiękową z pierwszej gry (szczególnie z trybu kupowania i budowania), proszę tylko posłuchać 🙂

  Osobiście zapadł mi w pamięć także soundtrack z SimCity 4 oraz nowego SimCity.
  Szczęśliwego Nowego Roku wszystkim! 🙂

 11. Po prostu cudo! Słucham tego co najmniej kilka razy w miesiącu:)

  Do tego soundtrack z Banner Sagi…

  i z Prince of Persia(2008);)

 12. Jak dla mnie najlepsze utwory to:
  Crash Bandicoot 3: Warped – Future Frenzy
  Crash Bash – Manic Panic oraz Metal Fox
  oraz z PC zapomniane kawałki:
  Wings – Pelimusa (mało znana w Polsce dosowa gra)
  Wings of War – cała ścieżka dźwiękowa
  Magicka – cała ścieżka dźwiękowa

 13. Ladies and gents, check out this absolute game music superiority here:

  and here:

Comments are now closed for this post.