Share This Post

Po godzinach...

Archon psuje: swój pierwszy komputer!

Archon psuje: swój pierwszy komputer!

W 1998 roku dostałem swojego pierwszego peceta. Potężnego (jak na tamte czasy) Celerona 333 z 32 MB RAM, akceleratorem graficznym VooDoo 2 8MB i (kolorową!) drukarką atramentową.

Czary, panie, czary. Używałem go aż do okolic 2005 roku. Dzięki poprawkom, hackom i ciężkiej pracy dało się na nim pracować nawet wtedy, mimo że uruchomienie jednocześnie komunikatora Gadu-Gadu i (superlekkiej) przeglądarki potrafiło zwolnić sprzęt do ślimaczego tempa.

Mogłem nawet odtwarzać na nim Divxowe filmy… ale tylko na specjalnej, lekkiej dystrybucji Linuksa służącej do oglądania filmów. Ta za to nie wykrywała mojej karty dźwiękowej, więc audio odtwarzane było bzyczeniem przez… PC Speaker!

To były szalone czasy. 🙂

Jakimś cudem sprzęt ten dożył do dziś i po ponad 10 latach udało mi się go odzyskać. Postanowiłem więc tchnąć w niego drugie życie! Zresztą, zawsze chciałem mieć swój własny „retrokomputer” do grania w gry, które nie lubią się ze współczesnymi systemami, a ceny niektórych części potrafią osiągać zawrotne kwoty.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

19 komentarzy

 1. Piękne <3

 2. Celeron 333 <3 Też na takim "operowałem" ze 128 MB RAM i najuboższą Rivą TNT2

 3. Świetny materiał! Cieszę się, że wyremontować swój retro sprzęcik – czekamy na więcej! Retro Rulez <3

 4. Super film. Wspomnienia 🙂

 5. Spodziewałem się raczej komputera typu desktop, chyba takie były w tedy najpopularniejsze, ale poza tym jak zawsze świetny materiał 😀 świetnie, że wszystko działa 🙂

 6. Jest i legendarny Voodoo! Bardzo fajny komputer, materiał – świetny. Nie jest wcale dla takiego gimbusa jak ja instalowanie w taki sposób sterowników dziwne, w końcu jeszcze na początku roku siedziałam na Windowsie XP. Najchętniej pokazałabym ten materiał na naszej lekcji informatyki, gdybyśmy mieli czas, ale nieee – oczywiście że MS Word i rysowanie w OpenOfficie jest ważniejsze ;-;. Dzięki Archą! PS Nie jest to przypadkiem ten sam zestaw śrubokrętów którymi „psułeś” N-Gage’a?

 7. Jakbym wiedział, że nie ma na czym robić retro materiałów to wysłałbym Ci retro laptop którego mam. Jest to Acer travelmate 522 TXV, działa w nim wszystko poza baterią która z racji wieku umarła. Sprzęt o tyle ciekawy, że posiada stacje dyskietek.

 8. Co do instalacji sterowników z tego co pamiętam wystarczyło prawym na plik *.ini kliknąć i pojawiała się opcja „instaluj”. W Twoim przypadku plik S3_4.ini z ikoną trybika. Poza tym super materiał wytrzymałem do końca:P

 9. Mi się wydaje że wystarczyło z boot menu ME wybrać opcję „uruchom z obsługą CD”, wsadzić płytę z 98 wpisać setup i jazda. Niektóre 98 miały bootowalne cd, prawdopodobnie w wersji Second Edition 😉 W ME na pewno masz lepszą obsługę USB bo pod 98 trzeba było mocno kombinować żeby pendrive ruszył.

  • Oczywiście, próbowałem i tej opcji (z około 6 godzin nagrania zmontowałem tylko 30 minut 😉 ). Niestety, ta metoda nie działała, bo instalator prosi o włożenie dyskietki startowej. Bez niej zapętla się tylko pierwsza faza instalacji 🙁

   • Dobrze że działa 😉 Sam mam parę takich antyków. Kompletnych 486, 166MHz, 500Mhz i 1000MHz do tego kupę części z których coś jeszcze by się złożyło. Niestety nie mam czasu się nimi odpowiednio zająć 🙁 Jedyne co to 500 jakiś czas temu uruchomiłem aby pograć w Carmageddona 1 i stare demka z CDA, ale szwagier usiadł na obudowie a ta nie wytrzymała…

    • Łączę się z tobą w żalu…

   • Teraz zauważyłem zdjęcie. Przez instalator nie przejdzie. Trzeba uruchomić tak jak to robiłeś gdy formatowałeś dysk(opcja 2), podmienić płytę na tą z 98 wejść na nią i odpalić bezpośrednio exe instalatora win 98. Głowy nie dam, że tak działa, ale na 99% powinno 😉

   • Dzień Dobry! Mam pytanie, napisałbyś mi takie parametry, jakie powinny się znajdować w retro komputerze? A i jaki windows nadaje się do gier retro?

 10. Kilka tyg temu też miałem podobną zabawę ze starym komputerem. Dosłownie wyciągnąłem trupa z szafy wyczyściłem sformatowałem i zainstalowałem Win XP. Komputerek sprzedałem za kilka dyszek w ramach akcji zbierania kasy na nowego blaszaka co ładnie pociągnie Wieśka 3 :).

  • A z którego był roku?

   • Odebrany 10 maja 1999. Celeron 333MHz, 128MB Ram, Riva TNT 16MB, Soundblaster 64, płyty głównej nie pamiętam dokładnie, monitor LG Studioworks 77M.

    Pierwszy komputer pamiętam o wiele lepiej niż pierwszą dziewczynę 😛

 11. Planujesz dokupić do niego stację dyskietek?

 12. Ładnie, komputer już retro do starych gier już naprawiony. 😛

Comments are now closed for this post.