Historia konsoli GameCube – Time Warp

Time Warp / Wideo 4K
Uważana za najbardziej niedocenianą konsolę Nintendo (choć kto wie czy wkrótce nie będziemy mówić tego samego o Wii U), GameCube był fantastycznym kawałkiem technologii. Imponujące parametry, niska cena i solidna biblioteka gier przyćmione zostały przez PlayStation 2 Sony oraz wewnętrzną nieporadność Nintendo.

Podziel się tym postem

Uważana za najbardziej niedocenianą konsolę Nintendo (choć kto wie czy wkrótce nie będziemy mówić tego samego o Wii U), GameCube był fantastycznym kawałkiem technologii. Imponujące parametry, niska cena i solidna biblioteka gier przyćmione zostały przez PlayStation 2 Sony oraz wewnętrzną nieporadność Nintendo.

Próba analizy niepowodzenia GameCube’a to jednak temat zbyt rozległy i wielowątkowy dla filmu, który miał być tylko prostym podsumowaniem drogi “Kostki” na rynek. Dlatego też być może, do wielu pominiętych czy uproszczonych tu wątków powrócimy jeszcze w przyszłości.

Długa lista źródeł i dodatkowych linków znajduje się w bezpośrednim opisie materiału na Youtube.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

6 komentarzy

 1. uważam że do tej pory tak ludzie patrzą na Nintendo jak coś dla dzieci a ps dla dorosłych

  Odpowiedź
 2. I od razu chcę dowiedzieć się więcej i czekam na kolejny materiał 😀

  Odpowiedź
 3. Cztery porty na kontrolery z przodu? “Autorski” format płytki o pojemności gigabajta “z hakiem”? Hmm, zupełnie jak u Dreamcasta, co za zaskakujący zbieg okoliczności 🙂

  Swoją drogą – śmiać mi się chciało, gdy usłyszałem ten przytoczony fragment wywiadu, w którym Yamauchi krytykuje Microsoft. Przyganiał kocioł garnkowi… (ale pewno amerykańscy czytelnicy i tak to “łyknęli”, zadziwia mnie, jak bezkrytyczni są recenzenci/gracze w USA wobec produktów Nintendo (abstrahując od wyników sprzedaży).

  Odpowiedź
  • Troszkę nie fair porównywanie, Nintendo 64 też miał 4 porty na pady, lata przed Segą, a Dreamcast nie korzysta z mini-DVD. Nie rozumiem też fragmentu o Microsofcie. Nintendo ma sporo za uszami, jasne, ale do dziś trzyma się idei tworzenia “zabawnych gier” i wierząc w pomysł, a nie w pieniądz jako sposób na stworzenie interesującego doświadczenia.
   Bycie “bezkrytycznym” to jedno, ale takie ekstrapolowanie jest równie szkodliwe. 🙂

   Odpowiedź
   • Nie wiem, dlaczego monopolistyczna polityka Nintendo z okresu NESa (polegająca na wymuszaniu na producentach nietworzenia gier na inne platformy) czy słowa Shigeru Miyamoto z 1995 roku w wywiadzie z Electronic Games Magazine o DKC (gdzie, mówiąc kolokwialnie, po prostu napluł w twarz gościom z Rare, deprecjonując ich sukces oraz uznanie, jakie zdobyli u recenzentów, a poniekąd pokazał też swoje nastawienie do “głupich graczy” (dodajmy – chodziło o ludzi korzystających z konsoli Nintendo, SNESa), którzy łykną byle jaką grę jeśli tylko ma dobrą oprawę) miałaby być czymś mniej nagannym niż praktyki Microsoftu.

    A “idei zabawnych gier” i “wiary w pomysł” nie kupuję, bo nie widzę różnicy między tym, co Nintendo robi z kolejnymi Marianami czy Zeldami w porównaniu do tego, co inne firmy robią ze swoimi “długoletnimi” markami – co samo w sobie może nie jest (zawsze) złe, ale przeczy jakiekolwiek “wyjątkowości” czy “superjakości” tytułów od Nintendo. Że nie wspomnę już o tym, że widzę schizofrenię mediów/graczy (gł. amerykańskich) w chwaleniu kolejnych gier z Mario i Zeldą za coś, za co nikomu nie przyjdzie do głowy pochwalić różnych gier niezależnych/tworzonych przez mniejsze studia, mimo że robią dużo rzeczy w podobny, a nieraz nawet i w lepszy sposób).

    Odpowiedź
 4. Xboxów poszło 24 miliony, gamecube 21 milionów, czyli chyba to nie była taka klapa. Xboxa pamięta i wspomina wielu graczy , kto pamięta gamecube?

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Wymagane pola oznaczone są *

Dozwolone są te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.