Podziel się tym postem

Felietony / PC / Recenzja

Dlaczego Nienawidzimy HEROES IV? 9 Grzechów Głównych! RECENZJA!

Dlaczego Nienawidzimy HEROES IV? 9 Grzechów Głównych! RECENZJA!

Heroes of Might and Magic 4. Trauma, nocne koszmary i długoletnia terapia psychoterapeuty dla jednych, dla drugich natomiast guilty pleasure, zakazany owoc, którego odkrycie przez znajomych będzie skutkować ostracyzmem, utratą społecznego statusu, godności i honoru. Podsumowując – gejmingowe gówno, z którego będą musieli się skrobać się do końca życia. Tak. Grałem w Heroes IV przez ostatnie 3 tygodnie, a teraz dowiecie się dlaczego warto – bądź nie – dać im kolejną szansę.

Zacznijmy od oczywistego – hype nabudowany po niezwykle ciepło przyjętych Herosach III był ogromny. Myślę, że oczekiwania rynku względem serii były podobne do moich w tamtym okresie – chciałem rozwinięcia obecnej, świetnie sprawdzonej formy, uzupełnienia jej o nową grafikę oraz rozbudowanie świata – być może o nowe zamki, jednostki, kolejne ulepszenia itp. Po prostu udoskonalenie tego co dostaliśmy wcześniej. I nie mówię, że sprostałoby to rozbuchanym ówczesnie oczekiwaniom… ale na dobrą sprawę wszystko byłoby lepsze niż to co dostaliśmy. Nawet nie chodzi o to, że gra była dramatycznie zła – patrząc z perspektywy czasu powiedziałbym, że na tamte standardy była powyżej średniej, a w niektórych aspektach jak np. muzyka – wręcz bardzo dobra. Chodzi o to, jak bardzo różniła się się od kultowej wówczas trójki. Zanim przejdziemy do konkluzji wypunktujmy największe grzechy czwartej odsłony Herosów – i pamiętajcie – te tworzę głównie w oparciu o subiektywne odczucia, więc jeżeli macie odmienne zdanie, albo chcecie listę o coś uzupełnić to zapraszam do sekcji komentarzy pod artykułem lub na forum.

Zamki. To chyba rzecz, która na początku najbardziej mnie zabolała i której na dobrą sprawę nadal nie mogę wybaczyć. Wliczając dodatek Armagedon’s Blade, który  moim zdaniem jest obecnie obowiązkowy, w trójce mieliśmy do wyboru 9 miast, z których każde było charakterystyczne oraz w mojej opinii kompletne i sensownie złożone w całość. W czwórce mieliśmy 6 zamków, a to tak jakbyśmy pozbyli się ⅓ dobrego, sprawdzonego pomysłu. Jednak decyzja, która była dla mnie już zupełnie niezrozumiała to połączenie Inferno i Nekropolis w jedno. No rzesz kurde – pamiętając jak dobrze te polis radziły osobno sobie w poprzedniej części nie potrafię pojąć po kiego wafla designerzy stwierdzili, że połączenie ich razem to najlepszy pomysł. W pozostałych miastach takie modyfikacje nie były już tak znamienne, ale wciąż były. Nie wiem czy wynika to z lenistwa deweloperów, czy z chwiejącego się na glinianych nogach 3DO rządnego szybkiej premiery nowej gry, ale tego jak i następnego punktu nie potrafię wybaczyć.

Ulepszenia. Oczywiście jednostek, a pośrednio też budynków w których są rekrutowane nasze wojska. Generalnie o nowych zachowaniach naszych wojowników będzie jeszcze parę podpunktów, ale brak możliwości dawania swoim mężnym armiom kolejnej formy aby uzyskać jeszcze większą przewagę na polu bitwy było posunięciem o tyle durnym co okrutnym. Wiem, że nie tylko ja ale również całe rzesze fanów były przekonane, że ten aspekt gry jest na tyle integralną częścią rozgrywki, że nikt nie odważyłby się na wycięcie go z produkcji. A jednak udowodniono nam, że we wszechświecie nie ma rzeczy stałych.

Konieczność wyboru budynków z jednostkami. Kolejny zupełnie niezrozumiały dla mnie zabieg. Ludzie raczej nie lubią kiedy na coś im się pozwala, a później nagle dzieli się to na pół i każe wybierać. A tak jest właśnie tutaj – poza stworami pierwszego poziomu, każdy kolejny zmusza nas do decydowania jakiego typu jednostkami będziemy torowali sobie drogę ku zwycięstwu. I tak dla miasta Ładu, które ma imitować trójkową Fortecę nie możemy np. Rekrutować w jednym zamku magów i golemów, albo dżinów i sześcioramiennych nag. Świetny pomysł. Prawie tak jak…

Ograniczenie tierów jednostek z 7 do 4. Od teraz zamiast rekrutować 7 różnych stworzeń w zamku możemy mieć ich max 5 (wliczając w to 2 typy podstawowego poziomu, oraz wyłączając Wrota Żywiołów dostępne w Mieście Natury, które dodawały aż 8 potworków do wyboru). Czemu!? Dlaczego zamiast kazać graczowi wybierać nie uszeregować tych w jednostek? Jestem przekonany, że taki ruch w połączeniu z dodaniem ulepszeń do każdej z nichpozwoliłby na uchronienie Czwóreczki przed falą hejtu. Może nadal nie byłaby to najlepsza odsłona serii ale przynajmniej jako tako trzymająca się dobrych założeń poprzedniczki.

Tymi gdybaniami możemy zamknąć moje 4 główne zarzuty i przejść do mniejszych zmian, które albo w moim wypadku nie wpływały na grę tak bardzo, albo – o dziwo – były całkiem dobrymi rozwiązaniami choć budziły pewne kontrowersje. Zacznijmy ponownie od tych, które mnie najbardziej dręczą, ale jestem w stanie je przełknąć.

Automatyczny kontratak. W trójce zasada była jasna – jeżeli przeciwnik nie ma specjalnej zdolności to najpierw atakujesz ty, a następnie on – jeżeli przeżył – to oddawał. Wytrawny gracz mógł sobie wówczas pozwolić np. na atakowanie małej grupy silnych jednostek za pomocą watahy poślednich żołnierzy, wiedząc, że wyeliminuje on wroga zanim ten poczyni mu większe szkody. Teraz natomiast atakowanie takich smoków wuchtą impów tej równa się ogromnym stratom, co mnie jako perfekcjonistę, który największą przyjemność znajduje w bezstratnym rozgrywaniu potyczek bardzo boli w serduszko. I ten punkt pewnie znalazłby się pośród głównych zarzutów, gdyby nie to, że pomimo subiektywnie braku mechanicznego sensu, ma to sens stricte logiczny. Poprostu jestem w stanie zaakceptować to, że w prawdziwym świecie zaatakowany stwór broniłaby się z pełną zaciekłością w momencie ataku wroga, a nie czekała aż ten ich wyrżnie. Niech będzie.

Targowisko. A raczej jego brak w pewnym sensie. Jak pamiętają pewnie gracze trójki targowisko było jednym z elementarnych budynków w perspektywie rozbudowy miasta. Oprócz oczywistej funkcji wymiany jednych dóbr na inne, było również potrzebne do kolejnych etapów rozwoju powiedzmy “administracji miasta”, która przekładała się z kolei na czerpany z niego dochód. W czwórce dostęp do targowiska jest automatyczny – możemy zrobić to szybkim kliknięciem w widoku mapy, albo dwoma w menu miasta. Zabrakło natomiast pewnego istotnego aspektu – ceny są sztywne niczym pal Azji Tuhajbeja. W trójce zasada była prosta – im więcej masz targowisk, tym lepsze ceny możesz uzyskać za wymianę towarów, dlatego posiadanie większej ilości miast niż oponenci było ważne nie tylko z militarystycznego punktu widzenia, ale miało również solidne podstawy ekonomiczne. Tego zabrakło, choć być może było to podyktowane uproszczeniem gry co ponownie jestem w stanie jakoś tam zrozumieć.

Mapa walki. Zacznijmy od znienawidzonego przez wszystkich specyficznego rzutu izometrycznego oraz dziwnej siatki – oba te czynniki sprawiają, że często ciężko jest przewidzieć czy dana jednostka do nas dojdzie w danej rundzie, albo określić trajektorię lotu pocisku. Z doświadczenia wiem, że odrobina praktyki bardzo pomaga i po kilku godzinach gry, człowiek jest już w stanie z pewną dozą precyzji poruszać się po polu walki. Z drugiej strony podoba mi się to, że można zasłaniać konkretne rodzaje wojsk innymi np. strzelców tymi bardziej wytrzymałymi. Skoro jesteśmy już przy jednostkach miotających – jak wiadomo w poprzedniej części rozbudowa zamku o kolejne poziomy fortyfikacji dodawała wieżyczki strzeleckie, które co rundę automatycznie ostrzeliwały napierającego wroga.  Tutaj dostaliśmy… hm… platformy. Platformy na których możemy postawić własnych strzelców aby szyli do wroga. I wiem, że niektórym takie rozwiązanie bardziej odpowiada, ale mi osobiście bardzo brakuje rozwiązań z klasycznej trójki.

A teraz pora na dwie ostatnie zmiany, które choć kontrowersyjne uatrakcyjniły rozgrywkę i żałuję, że nie mogłem ich zobaczyć w kolejnych częściach. Chodzi mianowicie oooo…

Bohaterów. Fakt, że potrafią poruszać się bez armii oraz to, że samodzielnie mogą brać udział w walkach jest moim zdaniem bardzo ciekawą mechaniką. Wiem, że narażam się tutaj na krytykę wielu, dla których była to jedna z największych abominacji, ale skłamałbym mówiąc, że mi się nie podobało – podoba mi się i to bardzo. A tym którzy nie widzą w tym większego sensu polecam kampanię z dodatków zatytułowaną “Isle of the Down” – przywoływaczka, która na późniejszych etapach kampanii działa jak jednoosobowa armia jest wyjątkowo wdzięcznym i ciekawym motywem do rozegrania. Poza tym fakt, że ubierane przez bohatera artefakty nabierają dużo bardziej namacalnego efektu niż trójce ma moim zdaniem swoją wartość – tak samo jak to, że bohater może w trakcie walki umrzeć albo dostać się do niewoli, z której możemy go wydostać dopiero odbijając wrogą warownię. Warto też wspomnieć o bardziej rozbudowanym drzewku umiejętności spośród których ponownie, dużo dotyczyło indywidualnych zdolności bohatera na polu bitwy.

Ostatnie. Przyrost i samobieżne wojska. Ponownie jawiące się jako zarzut i udziwnianie rozgrywki. Otóż w czwórce można rekrutować stworzenia codziennie – tak – poniedziałek, czyli ulubiony dzień graczy w Heroes 3 nagle zupełnie się zdewaluował, ponieważ jednostki – choć w niewielkich ilościach – to narastają codziennie. A gdy już dajmy na to uzbiera się z tego mała armia, a bohater jest daleko to nie trzeba się nim wracać – można zwyczajnie wyprowadzić taką armię z zamku i kazać jej podejść do bohatera, kiedy on zajęty jest grabieżą. Jednostki samodzielnie poruszające się po mapie posiadają bowiem pewne ograniczenia, a mianowicie nie mogą przejmować miast czy źródeł zasobów jak kopalnie czy drewutnie. Mogą jednak szlajać się po mapie i zbierać wolno leżące surowce i artefakty, co zawsze jest miłym dodatkiem.

Puentą tego odcinka nie było absolutnie udowodnienie po raz kolejny, że Herosy 4 są be – wprost przeciwnie. Z niewielkiej ankiety, którą zrobiłem, ale również z rozmów ze znajomymi graczami, wiem, że wiele osób po pierwszym zetknięciu się z tym tytułem z miejsca go odrzuciło nie dając mu drugiej szansy. No i ciężko ich winić – zmiany w grze były na tyle duże, że większości mechanik i interfejsu trzeba się było uczyć od nowa i do nich przyzwyczaić, a nie tego oczekiwaliśmy sięgając po grę. Z drugiej strony istnieje też duża grupa, która zgodnie twierdzi, że po przemęczeniu się na początku gra potrafiła dać bardzo dużo satysfakcji, ponieważ elementarny rdzeń gry pozostawał niezmieniony. Do tej grupy należę również ja bo jako naiwny 11-latek wydałem wówczas na oryginalną płytę wszystkie swoje oszczędności – dlatego grałem w nią tak długo aż mi się spodobała. Stąd do dzisiaj, żywię do niej tą bardzo specyficzną nostalgię. Wiem, że po tylu latach ciężko będzie wrócić do tytułu, który nie dość, że pod wieloma względami zawiódł oczekiwania graczy, to nie zestarzał się z godnością – jednak polecam zarówno tym, którzy na tą pozycję się obrazili, jak i tym, którzy znaleźli w niej odrobinę radości paręnaście lat temu – warto sobie odświeżyć poczciwą czwórkę – jeżeli nie po to, żeby ponownie przeżyć przygodę w świecie mocy i magii, to po to, żeby jako dorosły i świadomy gracz, móc wyrobić sobie własną opinię na ten temat.

 

Człowiek Kebab - wbrew ksywce ulubione danie to pierogi. W dzieciństwie czas grania na komputerze miał limitowany do 30 min dziennie, dlatego teraz nadrabia ile może. Pasjonat cRPG i klasycznych strategii turowych. Do tego entuzjasta amator składania komputerów z niczego.

15 komentarzy

 1. Boże jak ta gra się strasznie postarzała. HOMM3 przy tym to piękna perełka, dużo ładniejsza, dużo bardziej dopracowana, niech nikt nie mówi że homm4 jest super, bo nie jest, grafika ala 3d wygląda koszmarnie, wszystko dziwne i nienaturalne.

  Odpowiedź
  • Co Ty pleciesz, graficznie to H3 jest chyba najgorszy z serii 😛 H2 i H4 go zjadają

   Odpowiedź
   • XDDDDDDDD nice troll

    Odpowiedź
    • Tak tak, Heroes 4 takie straszne ogolnie, ze mega popularnoscia cieszy sie WOG dodajacy elmenety z H4 do H3 😛

     Odpowiedź
 2. HoMM4 mi się podobało, ale wraz z kumplem traktowaliśmy tą grę na jej własnych zasadach, a nie kontynuacje trójki. Jedyna rzecz, której nie potrafię obronić na tej zasadzie jest wybór jednostek, szczególnie w Śmierci.

  Chciałem jednak zwrócić uwagę na to, że tekst miejscami wygląda jakby nikt go nie czytał. Punkt “Ograniczenie tierów jednostek z 7 do 4″ potrzebuje przeczytania i sprawdzenia, głównie literówek. Zaś zdanie ” Poprostu jestem w stanie zaakceptować
  to, że w prawdziwym świecie zaatakowany stwór broniłaby się z pełną
  zaciekłością w momencie ataku wroga, a nie czekała aż ten ich wyrżnie.” sprawia wrażenie, jakby ktoś zmienił pomysł w jego połowie. To nie są wielkie poprawki, a byłoby dużo lepiej 🙂

  Odpowiedź
 3. Częśc z tych rzeczy jednak była dobra. Poruszanie się jednostek bez bohatera sprawiło, że nie musieliśmy robić łańcuszków z bohaterów w poważniejszych rozgrywkach. Walczący bohater to była próba zbalansowania klas postaci, wyobrażacie sobie bohatera w H3 bez magii? Chociaż uważam, że i tak to nie wyszło. Taki Rycerz czy Lord nie były najlepszymi klasami.

  Ulepszenia w H3 na pewno fajnie podbijały ilość jednostek dostępnych w grze. W H4 tego zabrakło… idealnym rozwiązaniem byłoby 7 tierów oraz wybór tak jak w H4, ale spośród 14 jednostek 😀 do tego alternatywne ulepszenia hmmm (mocniejszy melas, czy moze słaby łucznik?)

  Ja do H4 często wracam, bowiem moim zdaniem gra ma KAPITALNĄ grafikę i KAPITALNY dźwięk. Jest taka bajkowa, ale nie dziecinna. Do tego kampanie są bardziej jak gdyby RPGowe, mają fajne “dialogi” i historie. Moim zdaniem H2, H3 i H4 świetnie sie uzupełniają. Zawsze gdy instaluję jedno z nich, to instaluję też resztę. Uważam, ze póki co zestarzało się tylko H1. H5 było miałkie (chociaż wiem, że opinie ma niezłe, a i mi demko kiedyś podpasowało, ale pełniak już nie, a to co po H5 nie wymaga komentarza (H6 jedna z najgorszych gier w jakie grałem).

  Aaaa i moim zdaniem 2 duże zbrodnie H4, o których nie wspominałes. Brak multiplayera po premierze (była ikonka, ale pojawiała się informacja, że multi zostanie kiedyś dodane :D) oraz bardzo, ale to bardzo słabe dodatki, które dodawały w zasadzie tylko kampanię, jakieś kilka artefaktów i totalnie przepakowane jednostki, które nie pasowały do reszty

  Odpowiedź
  • H4 kapitalną grafikę? xDDD Ta gra jest wręcz obrzydliwa jak się na nią dziś patrzy, jakoś i szczegółowość choćby zamku to jakiś żart twórców

   Odpowiedź
   • Tylko pamiętaj kolego, że ta gra jest stara. Fakt, że na Twoim screenie wygląda to nieco pokracznie, ale moim z daniem bajkowo i czytelnie. Najlepiej wygląda to na ekranie mapy. Mi się podoba, serio. H3 jest rozmazany i wygląda jak zlepki ze starych filmów gazet i animacji

    Odpowiedź
  • https://gfx.gexe.pl/upl/1368/2013/10/03110606.jpg

   Przecież to wygląda jak parodia homma xD

   Odpowiedź
 4. Homm4 to zdecydowanie najlepsza gra w serii. Jej głębię i trudność można poznać jedynie w grze multiplayer. Granie z komputerem jest oczywiście bez sensu. H4 Kings.

  Odpowiedź
 5. Kebeb chyba stara sie o prace w tvgry.pl, podobna realizacja i narracja 😉

  Odpowiedź
 6. Miałem to szczęście (albo nie), że czwórka jest pierwszą częścią w którą grałem. Zdecydowanie nie mogę zgodzić się z większością zarzutów. Nie mając porównania, liczba zamków była dla mnie wystarczająca i były one na tyle zróżnicowane, że zwykle grałem Ładem albo Naturą, bo ogarnianie reszty byłoby zbyt skomplikowane 😉 Ulepszeń nie potrzebowałem, bo nie wiedziałem, że takie w ogóle były. Tak samo z liczbą tierów i targowiskiem nie wiedziałem, że można to rozwiązać inaczej ;p A konieczność wyboru tylko jednego tupu budynku/jednostek uważam akurat za świetny aspekt. Zwykle najpierw sprawdzałem, czy gdzieś na mapie nie ma Złotych Golemów, żeby w zamku mieć Dżiny które będą robiły kopie zarekrutowanych na zewnątrz Golemów. Automatyczny kontratak świetnie dynamizował rozgrywkę. Mapa świata jak i walki z prerenderowaną grafiką wtedy wyglądały dla mnie świetnie i bajkowo, co więcej, nie odstawały od innych gier w które wtedy grałem. No i nie zapomnijmy o tak świetnej muzyce, że nagrałem ją sobie na kasetę bezpośrednio z gry i słuchałem później na walkmanie 😀 Jedynie nigdy nie rozumiałem umiejętności bohaterów i zawsze stali u mnie gdzieś z tyłu nie wtrącając się w walkę. Co ciekawe od poprzednich części odrzucił mnie właśnie cotygodniowy przyrost, bo nie potrafiłem wtedy sobie zaplanować rozgrywki z takim wyprzedzeniem i było to dla mnie za wolne 😉

  tl;dr
  HOMM IV mi się podobało a inne nie bardzo 🙂

  Odpowiedź
  • Moją pierwszą częścią w którą zagrałem była HoMM 2, następnie 3, potem 4, 5 i 6. Z tych wszystkich części w zasadzie podobały mi się tylko dwie HoMM 3 i HoMM 4 gdzie czwórkę stawiam na pierwszym miejscu, także zarówno nie zgadzam się z recenzją która już od samego początku jedzie po czwórce jak i z tą całą amerykańską modą na uwielbianie vintage. To że coś jest inne, że jest nowsze nie znaczy że gorsze a w przypadku herosów 4 jest po prostu the best.

   Odpowiedź
 7. Uwielbiam filozofię, stojącą za szkołami magii, bardzo logicznie się ze sobą zazębiają, mając niekiedy nawet podobne zaklęcia. Odkrycie przywoływania demonów przez rozwinięcie magii Natury i Śmierci było fajną niespodzianką. Co do walki samym bohaterem, to niesamowite efekty dawało opanowanie umiejętności złodziejskich na dużych mapach – można było ukraść wszystko, co nie było fizycznie zablokowane i dostać doświadczenie za podejście potworów. A potem już opanowanie walki i wzmacniających szkół magii i można było pokonać solo absurdalnie wielkie armie.

  Odpowiedź
 8. HoMM 4 o niebo lepsze od 4

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Wymagane pola oznaczone są *

Dozwolone są te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.