Share This Post

Felietony / Strona Główna

Bethesdowe zamieszanko

Bethesdowe zamieszanko

Małe FAQ dotyczące Bethesdy. Kilka faktów na które nie zwraca uwagi wielu graczy, a który powodują zamieszanie w dyskusjach. Przyda się na przyszłość. Dajcie znać, jeśli chcielibyście je w formie wideo do oglądania. Mogę z tego zmontować jakiś mały film. 🙂

1. Chwila… To są dwie Bethesdy?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Bethesdy są tak naprawdę dwie.

Jest Bethesda Game Studios — to studio PISZE gry takie jak Elder Scrolls czy Fallout.
Jest też Bethesda Softworks — to jest WYDAWCA. (Zazwyczaj) zleca produkcje gier innym firmom, finansuje je, a potem zajmuje się ich sprzedażą.

Obie nie są niezależne i należą do holdingu o nazwie Zenimax Media Inc.

2. Jak to jest, że ta sama Bethesda robi takie super gry jak Doom i jednocześnie takie krapiszcza jak Fallout 76.

I tu zaczyna się zamieszanie wynikające z punktu 1.

Bethesda Game Studios produkuje WYŁĄCZNIE gry z uniwersum Fallouta i Elder Scrolls. Dlatego wszystkie wyglądają i ogrywają się tak samo.
Wszystkie inne gry spod parasola Bethesdy NIE SĄ produkowane przez Bethesdę. Są WYDAWANE przez Bethesda Softworks (tę drugą firmę).

Dooma wyprodukował id Software. (No przecież!)
Wolfensteina produkuje MachineGames.
Prey to Arkane Studios, a The Evil Within Tango Gameworks.

Bethesda Softworks (nie Game Studios!) jest wydawcą (i prawdopodobnie fundatorem) tych projektów.

3. No a Elder Scrolls Online? To przecież gra Bethesdy, tak? To czemu jest dobra?

Znów nie. Za TESO odpowiedzialne jest jeszcze inne studio – Zenimax Online. Znów, Bethesda jako marka, jest jedynie wydawcą.

4. To te dwie firmy nie mają ze sobą nic wspólnego?

To zależy. Fallout 76 na przykład został NAPISANY przez Bethesda Game Studios ORAZ wydany przez Bethesda Softworks.

5. Czemu wszystkie gry Bethesdy GS wyglądają tak samo?

Nie mów tak. Todd Howard twierdzi, że nie wyglądają.
W 1997 roku (!) firma Gamebase stworzyła silnik “NetImmerse”, który w 2003 przemianowano na Gamebryo. Przez lata używały go niemal wszystkie duże studia. Bully od Rockstara powstało na Gamebryo! Civilization IV powstało na Gamebryo! Rocksmith 2014 powstał na Gamebryo!

Nic dziwnego więc, że również Bethesda chciała z niego korzystać. I korzystała długo — w 2002 roku do sprzedaży trafił The Elder Scrolls III: Morrowind oparty o ten właśnie silnik.
Firma ta zaangoważała się w jego rozwój budując szereg autorskich narzędzi umożliwiających sprawne budowanie swiatów. Na tej “spersonalizowanej” wersji Gamebryo powstał Oblivion (2006), Fallout 3 (2008) i New Vegas (2010).

Z czasem silnik ten zaczął odstawać od konkurencyjnych rozwiązań toteż coraz więcej firm zaczęło kreować swoje własne rozwiązania odsuwając się od tego systemu. Wg Wikipedii, ostatnia gra na tym silniku trafiła do sprzedaży w 2015 roku. Nie jestem pewien co dzieje się z nim teraz. Ostatnia aktualizacja na jego oficjalnej stronie miała miejsce 3,5 roku temu. A i wtedy używał go mało kto.
W 2011 roku Bethesda Game Studios ogłosiło, że po 9 latach i ono przestanie korzystać z Gamebryo i ogłosiło powstanie swojego własnego silnika: Creation Engine. Tylko, że… nie.
Creation Engine nie było tak naprawdę nową technologią, a jedynie tak zwanym “forkiem” Gamebryo. Studio wzięło jego kod i zaczęło rozwijać go we własnym kierunku, ignorując jego główny, oficjalny nurt.

Przez lata ewoluował on pokaźnie. Bethesda co premierę nowej gry podkreśla, że są one pisane na nowych, autorskich rozwiązaniach. Ale w rzeczywistości oznacza to tylko, że jest to coraz bardziej zmodyfikowana wersja klasycznego silnika. Stąd też — a raczej z recyklingu wieloletnich rozwiązań, połączonych z ciągłymi zmianami, tyle podobieństw w “odczuciach” gier Bethesdy.
Fundamentalnie nie ma w tym nic złego. Unreal Engine pamięta jeszcze lata 90., Silnik RAGE Rockstara ma już 12 lat, Unity — 13.

6. Czyli wszystkie gry Bethesdy działają na tym samym, 21 letnim silniku?!

To nie do końca tak. Silnik, który dał życie Creation Engine urodził się 21 lat temu. Podejrzewam, że dziś nie będzie tam ani śladu tego archaicznego kodu. Z każdą iteracją jego stare części wymieniane są na nowe.

Ale jednocześnie — odpowiedź nie jest taka prosta.

Czy Fallout 3 i Fallout 76 działają na tym samym silniku?
Jeden rabin powie tak, drugi powie nie… i obaj będą mieć technicznie rację.

Silnik gry nie jest jednolitym bytem. To często zestaw oddzielnych elementów odpowiedzialnych za różne funkcje. Czy wymiana modułu audio stworzy nowy silnik? Czy wymiana generatora terenu to już nowy silnik? A jeśli nie to ile komponentów należy zmienić, by uznać go za nowy? To jak z łopatą. Jeśli wymienimy w łopacie uchwyt — czy mamy nową łopatę czy naprawiliśmy starą? A jeśli wymienimy też trzonek? Albo łychę? Ile procent to jeszcze “to samo”, a ile to już “coś nowego”?

Zapytana, Bethesda, kategorycznie zaprzeczy — Fallout 3 to Gamebryo, Fallout 76 to Creation Engine. Oba różnią się wieloma elementami — rendererem graficznym, komponentem multiplayerowym czy systemem oświetlenia.

Z drugiej strony — rację będą mieli również dostrzegający podobieństwa. To mimo wszystko to samo DNA, które z roku na rok “mutuje” poprzez nowe narzędzia i podmieniane kolejno fragmenty kodu.

Odpowiedź brzmi więc pewnie: #nikogo skoro gry i tak są zabugowane na amen.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

14 komentarzy

 1. 5 wyświetleń… Poprosimy o film, aby wyjaśnienie trafiło do całej społeczności:)

 2. Niby silnik ewoluuje, ale gry dalej wyglądają bardzo podobnie.

 3. Potwierdzam zainteresowanie, chętnie posłuchałbym tego w formie filmiku 🙂

 4. Gościu robisz swietna robotę, pełna profeska! Pozdrowionka od stałego widza

 5. Fajny artykuł, miło się czytało + czegoś się dowiedziałem.

 6. Naprawdę dobry artykuł dla tych co nie są zaznajomieni z tematem i myślę, że nadawałby się nawet na osobny film jak piszą koledzy w komentarzach. Możliwe, że po takiej wpadce jaką okazał się Fallout 76, Bethesda GS nareszcie pomyśli o zmianie silnika na mniej leciwy i pokaże nam klasę 🙂

 7. A gdyby tak rzucić to wszystko i odpalić Fallouta 2?

 8. Bardzo fajny tekst ! Chyba lepiej się nie dało tego napisać, prosto zwięźle każdy zrozumie 🙂

 9. Bethesda to po prostu religijne studio. Jeżeli coś jest na Amen, to Broń Boże iść z Duchem (czasu). Nie wypada, to nawet niegrzeczne i nie Political Corect, żeby z ludzi tak silnie wierzących sobie żartować. Cierpliwość to cnota, a i miłosierdzie okazać miast krytyki trzeba.

 10. Z Fallouta 76 można by z trzy odcinki system error skleić xD

 11. Z tą Łopatą, dobre porównanie.

 12. Szacunek za wspomnienie o Civ IV

 13. Rób film, aby więcej osób się dowiedziało o tych mimo wszystko podstawowych rzeczach, ale najwyraźniej nie dla każdego. Essa!

 14. Zapożyczone

  >to twoje ostatnie sekundy
  >wróg wpisał kod do detonacji atomówki
  >zamykasz oczy
  >czujesz chłód
  >coś tobą trzęsie
  >otwierasz oczy
  >co jest kuźwa jestem w wozie
  >[Elder Scrolls V: Skyrim]
  >Pierdol się Todd

Comments are now closed for this post.