Share This Post

Wieści z branży gier

Sony opatentowało mechanizm pozwalający na wsteczną kompatybilność

Sony opatentowało mechanizm pozwalający na wsteczną kompatybilność

Dzisiaj rano Sony opatentowało dosyć ciekawie brzmiącą technologię: „CPU Spoofing”. Jest to dosyć ciężkie do jednoznacznego przetłumaczenia, by było zrozumiałe dla wszystkich, ale mniej więcej oznacza to imitowanie procesora. Może to brzmieć dziwnie, no bo po co imitować coś, co mają w swoich konsolach, ale przeczytajcie do końca.

Z luźnych translacji z japońskiego na angielski możemy zrozumieć, że ma to posłużyć do implementacji wstecznej kompatybilności. W wielkim uproszczeniu, całość polega na tym, że mechanizm pozwala procesorowi konsoli być interpretowany jako CPU poprzednich generacji, by lepiej wspierać całą kompatybilność wsteczną.

“An important function of the ability to mimic legacy devices is to trick legacy applications to behave as if legacy applications are running on legacy devices. As many applications are designed to run on different processors, modern processors often implement opcodes or registers that allow software applications to discover processor details. To facilitate backwards compatibility, the processor on the new device can execute the opcode in such a way that the information of the different processors is returned in response to the call from the legacy application, or the register value can be provided.”

W luźnym tłumaczeniu: „Ważną funkcją procesora jest możliwość udawania starych urządzeń, by oszukać stare oprogramowanie, żeby działało one tak samo jak na swoich docelowych urządzeniach. Wiele aplikacji jest tworzonych z myślą o konkretnym procesorze, a ich dzisiejsze odpowiedniki często implementują kody operacji czy rejestry, które pozwalają aplikacjom poznać informacje o CPU. Aby zapewnić kompatybilność wsteczną, procesor na nowym urządzeniu może wykonywać kody operacji w określony sposób, że gdy starsza aplikacja prosi o informacje o procesorze, na którym pracuje, procesor ten może wykonać kod operacji w taki sposób, że wyśle informacje o starszym procesorze, wspieranym przez aplikację.”

Więcej informacji w języku angielskim możecie przeczytać tutaj. Cały artykuł jest oparty o luźne tłumaczenia patentu i używany jest dosyć zaawansowany komputerowy język. Jeśli was to jednak nie przeraża, to bardzo polecam zapoznanie się z nim.

Czasem grywam w jakieś gierki i lubię też coś o nich napisać. Czy coś. Keep Calm and Git Gud.