Share This Post

Wieści z branży gier

Gamingowa przyszłość od Google to faktycznie platforma streamingowa, znana inaczej jako Stadia

Gamingowa przyszłość od Google to faktycznie platforma streamingowa, znana inaczej jako Stadia

Odbyła się właśnie prezentacja Google na Game Developer Console, na którym internetowy gigant przedstawił swoją technologię, która, jak wiele osób przypuszczało, jest faktycznie nową platformą streamingową. Zamysł jest prosty: Stadia, bo tak nazywa się ta platforma, zajmuje się streamowaniem obrazu z Googlowego centrum danych prosto na komputery odbiorców. Ale nie myślcie o tym jak o stronie internetowej, na którą się logujecie, tylko bardziej jak o zupełnie nowej platformie do grania, zaraz obok takich jak PlayStation 4, czy Xbox One. Platformie, która będzie dostępna na większości urządzeń prawdopodobnie znajdujących się już w swoich domu, czyli komputery, laptopy, tablety i telefony.

Twórcy obiecują najlepszą wydajność gier na najgorszych urządzeniach, jakie tylko posiadacie. Na prezentacji można zobaczyć, że działa to dosyć ładnie: na pokazywanym fragmencie rozgrywki z Assassin’s Creed: Odyssey nie było żadnych lagów, postać reagowała natychmiastowo na rozkazy gracza. Stadia na premierę ma obsługiwać granie w 4k, 120 fps, HDR oraz dźwięk przestrzenny, a w przyszłości planowane jest granie nawet do 8k i w ponad 120 fpsach.

Pokazano nam także gamepada, który będzie dla nas dostępny. Wygląda on jak krzyżówka gamepada od PlayStation 4 oraz Xboxa One. Oprócz standardowych przycisków, posiada on też zestaw klawisze pozwalające na zapisanie swojej rozgrywki lub odpalenie transmisji na YouTubie.

Ale to nie wszystko! Stadia ma być także bardzo dobrym wyborem dla deweloperów gier wideo i nie tylko, którzy, w uproszczeniu, wolą postawić na połączenie przez internet z maszyną za pomocą internetu, niż na ich komputery, prawdopodobnie będące z 8 razy mniej wydajne od Stadii. Jedną z takich firm jest Bethesda, która na prezentacji ogłosiła, że nadchodzący Doom Eternal będzie dostępny na nowe growe rozwiązanie Googla.

Co dokładnie dla nas oznacza to, że studia będą portować swoje gry na Stadię? Cross-play pomiędzy wszystkimi platformami, wyeliminowanie cheaterów w grach multiplayerowych, kompletnie zerowy lag ze względu na infrastrukturę, którą Stadia wykorzystuje do działania. Wszystko brzmi bardzo optymistycznie i kolorowo, czyli chyba faktycznie Google nas nie okłamywało, że ich nowe dziecko będzie przyszłością gamingu.

Cała prezentacja jest przeplatana bardzo wieloma przykładami jak Stadia wpłynie na nadchodzące tytuły, YouTube, livestreamy, czy nawet wszelakie społeczności graczy. Jedną z takich innowacji jest na przykład Stadia Game and Entertainment Studio, mające za zadanie wspomaganie studia, małe i duże, chcące tworzyć nowe doznania dla graczy.

Dokładna data premiery nie została jeszcze ogłoszona, ale wiemy, że cały system będzie dla nas dostępny jeszcze w tym roku, a pierwszymi, którzy postawią stopy w nowym świecie Googla będą mieszkańcy USA, Kanady, UK oraz większości państw w Europie. Więcej informacji mamy dostać w lato obecnego roku, ale póki co możemy odwiedzić stronę Stadia.com, by dowiedzieć się więcej.

Całą prezentację możecie nadrobić poniżej.

Czasem grywam w jakieś gierki i lubię też coś o nich napisać. Czy coś. Keep Calm and Git Gud.

2 komentarze

  1. Ciekawe ile prądu będą ciągnąć takie serwery chodzące 24/7

    Reply
  2. Mam shield k1 i kazda gre z uplay steam i epic store oraz battle.net, szkoda ze nie ma gier z origina (duzy blad EA ) :(. Swoja droga to shield sprawdza się genialnie i w przyszłości planuje sprzedać mój desktop i kupic shield tv , bardziej się oplaca grac w 4k i 60 fps na ultra niż w fhd 60 fps na ultra na moim desktopie. A wszystko się zaczelo od checi grania w pracy na telefonie zaliczyłem dwa razy ps vite pierwszy raz korzystałem tylko z gier na vite sprzzedalem i kupiłem switcha ale gry drogie i jakios tak wyszlo ze szprzedalem bigN znow kupiłem vite i ps4 gralem prawie rok na remote play i kupiłem shield k1 i musze powiedzieć ze jest to w tej chwili najlepsza platforma do grania przenośnego 1080p i 60 fps.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>