Share This Post

Wieści z branży gier

Escaped Chasm, czyli krótka, darmowa gra od grafika Undertale

Escaped Chasm, czyli krótka, darmowa gra od grafika Undertale

Jeżeli nie macie w co dzisiaj zagrać, to być może zainteresuje was produkcja Temmie Chang (tak, to ona stworzyła to legendarne stworzenie), czyli głównej graficzki oraz animatorki Undertale, jednego z największych hitów produkcji niezależnych ostatnich lat. Nazywa się ona Escaped Chasm, jest darmowa (choć możecie za nią zapłacić) i zajmie wam może ze 20-30 minut. Możecie ją zdobyć z itch.io.

Żeby nie spoilerować za dużo: gra jest mroczna, dzieją się w niej dziwne rzeczy, takie jak niepokojące sny, czy izolacja głównej bohaterki. Jest to pierwszy projekt Chang, stworzony w RPG Makerze, ale niech to was nie zwiedzie: produkcja ta wygląda bardzo ładnie, gdzie ciągle mamy kontrast pomiędzy czernią i bielą oraz dynamicznymi przerywnikami. Całość zawiera w sobie 4 zakończenia, a muzykę do owego tytułu skomponował nikt inny, jak legendarny Toby Fox, czyli twórca wcześniej wspomnianego Undertale.

Czasem grywam w jakieś gierki i lubię też coś o nich napisać. Czy coś. Keep Calm and Git Gud.

2 komentarze

  1. Sympatyczne niewielkie demo, którego urok opiera się w znacznej mierze na warstwie audiowizualnej: profesjonalnie animowanych przerywnikach (Temmie to przede wszystkim utalentowana ilustratorka) oraz podkładzie muzycznym (niezawodny jak zawsze Toby Fox).
    Rozgrywka, ograniczona właściwie do monotonnych interakcji z otaczającymi przedmiotami, czerpie inspirację z innego niszowego tytułu stworzonego na silniku RPG Maker, czyli Yume Nikki (wyd. 2004). W obu świat rzeczywisty blednie w porównaniu z bogactwem fantastycznych przestrzeni śnionych przez główne bohaterki.
    W Polsce mało kto będzie miał szansę zauważyć, iż tytuł stanowi również ukłon wobec kultowego anglojęzycznego webkomiksu Homestuck (tworzonego przez Andrew Hussiego, przy czynnym zaangażowaniu tysięcy internautów, w latach 2009 – 2016). Powiązania sięgają w tym przypadku jeszcze głębiej: Toby był w końcu szefem zespołu muzycznego tego prawdziwie multimedialnego projektu.
    Każdy, komu odpowiadają oniryczne klimaty i nieśpieszne tempo akcji, nie będzie zawiedziony. Dla nielicznych polskich czytelników Homestucka – pozycja obowiązkowa.

  2. @Corvus
    Widzę że nie tylko ja zauważyłem silne nawiązania do Homestucka, które aż rzucają się w oczy (szczególnie do jednej z głównych bohaterek komiksu)

Comments are now closed for this post.