(Nie taka) krótka historia komputerowego audio | arhn.edu

arhn.edu / Rekomendacje / Wideo 4K
Od pierwszych koncertów komputerów lat 50., po realistyczne odwzorowanie dźwięków XXI. wieku. Oto (nie taka) krótka historia komputerowego audio.

Share This Post

Errata: Oczywiście w głośniku dynamicznym, prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne w cewce, która to wchodzi w interakcję z magnesem co powoduje poruszanie się membrany. Prąd nie „pobudza magnesu” jak w chwili słabości intelektualnej określiłem to w materiale. Dzięki dla MrFourthhorsemen za wyłapanie tej wpadki.

W dzisiejszych czasach naturalny, realistyczny dźwięk w urządzeniach multimedialnych jest cechą, którą oczekuje się od każdego nowego produktu. To jedna z podstawowych cech współczesnych gadżetów. Ale droga do osiągnięcia tego celu była długa i zawiła. Przez wiele dekad systemy odtwarzania i syntezy dźwięku ograniczone były przez technologię i pamięć. W tym materiale bardzo skrótowo przefruwamy przez tylko niektóre z najważniejszych kroków milowych rozwoju komputerowego audio!

Niestety, z uwagę na skalę materiału zmuszony byłem wyciąć trochę interesujących informacji na temat pierwszego komputerowego sytenzatora mowy (IBM 7094 w 1961), czipu POKEY w komputerach Atari oraz kultowego OCS w Amidze z piękną Paulą na czele. Mam nadzieję, że fani tych systemów i urządzeń mi to wybaczą i mam nadzieję, że będę mógł opowiedzieć o nich w dedykowanych filmach na ich temat!

Musicradar – A brief history of computer music – https://www.musicradar.com/news/tech/a-brief-history-of-computer-music-177299
BBC: 'Oldest’ computer music unveiled – http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7458479.stm
Historia komputera Ferranti Mk 1 – http://ferut.ca/mark-1/
Kopia nagrania Ferranti z 1951 – https://youtu.be/xLwjz0UR5_A
Wywiad z Forrestem Mozerem, pionierem cyfryzacji głosu w grach takich jak Impossible Mission – http://ataripodcast.libsyn.com/antic-interview-101-forrest-mozer-pioneer-in-digitized-speech
Omówienie sposobu samplowania audio na C64 – The C64 Digi – http://sid.kubarth.com/articles/the_c64_digi.txt
Uniwersytet Melbourne – „Muzyka CSIRAC-a” – https://cis.unimelb.edu.au/about/csirac/music/music.html

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

1 Comment

  1. A gdzie ulubiony moduł dźwięku wszystkich posiadaczy piecyków z drukarką- Covox? 😉

Comments are now closed for this post.