Share This Post

Sprzęt / Wieści z branży gier

Jakiego laptopa wybrać?: Komputer dla każdego typu użytkownika

W świecie komputerów przenośnych zmieniło się w ostatnich latach naprawdę wiele. Sprzęt, który jeszcze parę lat temu odstawał od systemów stacjonarnych, dziś może bez problemu konkurować z „pecetami” z wyższej półki!

Dyski SSD, desktopowe procesory, a nawet ray tracing RTX znaleźć można w nieustająco rosnącej liczbie modeli laptopów!

A to oznacza, że jeszcze nigdy wcześniej klienci nie mieli dostępu do tak szerokiej gamy urządzeń dla każdego potencjalnego typu użytkownika. Jesteś użytkownikiem biznesowym, który potrzebuje lekkiego urządzenia na wyjazdy w delegację? Graczem z ograniczoną przestrzenią na biurku, ale dużymi gamingowymi ambicjami? A może pracujesz z grafiką 3D i wymagasz najwyższej możliwej wydajności?

Dzisiejszy przegląd posłużyć może za krótki przewodnik po dostępnych w sprzedaży typach laptopów i zastosowaniach w jakich mogą się one sprawdzić.

Na skromny budżet

Laptop „Cavion 10,1 mini” to jeden z najtańszych laptopów na rynku. Kosztuje zaledwie 350 złotych, ale należy liczyć się z jego ograniczeniami. Dlatego poniżej sugerujemy Wam bardziej odpowiednią naszym zdaniem alternatywę!

Laptop już dawno przestał być drogim komputerem dla elity. W dzisiejszych czasach tani komputer przenośny kosztuje mniej niż nawet niskiej klasy urządzenie stacjonarne. W ograniczeniu kosztu pomagają na przykład zintegrowane układy łączące procesor i moduł graficzny w jeden czip.

Systemy takie, głównie z uwagi na brak dedykowanej karty graficznej, nie mogą dorównywać mocą swoim droższym odpowiednikom, ale sprawdzą się do podstawowych zadań.

Dla kogo: użytkownik domowy

Przykłady zastosowań:

 • przeglądanie internetu
 • korzystanie z sieci społecznościowych (Facebook, Twitter)
 • Multimedia: Youtube, Netflix, streamowanie muzyki
 • granie w starsze gry wideo
 • edycja dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych

Próg cenowy: niski (od paruset do 2 000 złotych).

Superprzenośne tablety!

A co jeśli chcemy zachować małe rozmiary laptopa budżetowego, ale potrzebujemy bezkompromisowej mocy? Albo jeszcze lepiej! Komputera wymiarów tabletu, który mimo gabarytów spełnia zadanie potężnej „stacjonarki”?

Miniaturyzacja to piękna rzecz! Popularności nabierają komputery Surface Microsoftu. Te interesujące urządzenia składają się z dwóch części. Tabletu z dotykowym ekranem wewnątrz którego bije serce komputera z Windowsem 10 oraz odpinanej opcjonalnej klawiatury, która po dopięciu czyni z niego pełnowartościowego laptopa! Oczywiście, za takie połączenie mocy i wygody trzeba zapłacić ekstra, ale gdy w grę wchodzi mobilność i możliwość pracy w każdym miejscu i o każdej porze, cena nie gra roli.

Co najważniejsze, komputery te, w przeciwieństwie do większości standardowych tabletów, zawierać mogą nawet „desktopowe” procesory i wysokiej wydajności karty graficzne, które w znaczący sposób zwiększą komfort pracy w na przykład aplikacjach graficznych, montażu wideo czy średniej półki grach komputerowych.

Dla kogo: biznesmen, użytkownik podróżny, grafik

Przykłady zastosowań:

 • szkicowanie na dotykowym ekranie
 • praca w podróży z klawiaturą lub dotykowo
 • internet i multimedia
 • gry wideo na wakacjach!

Próg cenowy: średni lub wysoki (od 3 800 do 12 000 złotych)

Microsoft Surface to laptop łączący funkcje komputera i tabletu. Rysik przyda się do precyzyjnej pracy w aplikacjach graficznych i z ekranem dotykowym urządzenia, a odpinana klawiatura pomoże pracować wygodnie nawet na kolanie. W zależności od konfiguracji, wewnątrz znajdziemy nawet procesor i7, 16GB RAM-u i grafikę GTX 1050 NVIDII!

Biznes w podróży

ZenBook 14 łączy atrakcyjną, stylową formę z dużym wyświetlaczem i kartą graficzną MX150 Nvidii. W tak małej obudowie zmieszczono zaskakująco sporo mocy zachowując przy tym niską wagę zaledwie 1,1 kg i baterię mogącą wytrzymać nawet cały dzień pracy biurowej!

Średnia półka komputerów osobistych łączy wydajność z małymi gabarytami i stosunkowo niską ceną. Do tej grupy zaliczymy na potrzeby tej klasyfikacji cienkie, lekkie laptopy do komfortowej pracy na niewymagających aplikacjach.

Laptopy tej kategorii skupiają się na ergonomii i wydajności w najważniejszych dla nich zastosowaniach. Nie są na tyle potężne, by odpalić najnowszą grę, ale bez problemu poradzą sobie z arkuszami kalkulacyjnymi, internetem i pakietami biurowymi.

Mają przy tym duże ekrany i klawiatury dla komfortu pracy, ale są też na tyle dyskretne, że bez problemu zmieszczą się w torbie, ważąc przy tym mniej niż 1,5 kg. Często mają też wydajną baterię umożliwiającą długi czas pracy bez konieczności noszenia przy sobie ładowarki!

Dla kogo: podróżujący pracownik biurowy

Przykłady zastosowań:

 • dłuższa praca bez konieczności ładowania
 • wygodna obsługa pakietów biurowych
 • łatwy dostęp do internetu i multimediów

Próg cenowy: średni (3 000 – 6 000 zł)

Max-Q - gaming w szczupłej obudowie

Czasy laptopów gamingowych, które ważą tonę mogą odchodzić powoli do lamusa dzięki linii laptopów dla Max-Q NVIDIA. Stworzone specjalnie z myślą o graczach komputery te zaprojektowane są specjalnie, by łączyć cechy cienkich, lekkich komputerów przenośnych z bezkompromisową mocą potrzebną do odpalenia nawet najbardziej wymagających gier komputerowych.

Mówimy tu o najnowszych tytułach AAA, w rozdzielczościach sięgających nawet 4K. Na laptopie o grubości zaledwie parunastu mm!

Ponieważ komputery te budowane są z myślą o graczach, skupiają się na lepszym chłodzeniu przy jednoczesnej redukcji emitowanego hałasu, wysokiej jakości wyświetlaczach oraz oczywiście responsywnej klawiaturze.

Dla kogo: gracze

Przykłady zastosowań:

 • gry z najwyższej półki
 • multimedia

Próg cenowy: średni lub wysoki (5 000 –  15 000 zł)

MSI Prestige 14 to jeszcze świeży procesor i7 10 generacji i karta graficzna NVIDIA GTX 1650 Max-Q doprawiona 16GB pamięci RAM w drobniutkiej obudowie mierzącej zaledwie 16mm wysokości i 1,29 kg wagi. Niepozorny komputer o zaskakującej mocy!

DTR -- laptop zamiast "pieca"

Lenovo Legion to potężny komputer z ekranem 1080p 144Hz, procesorem i7 9 generacji i potężną kartą graficzną NVIDIA RTX 2070 Max-Q. Wszystko to poniżej 8 500 złotych!

Miniaturyzacja nie oznacza natomiast, że na rynku nie ma już miejsca dla laptopów… o większych gabarytach. Co jeśli po prostu nie mamy miejsca w domu na olbrzymi komputer stacjonarny i chcemy zmieścić wszystkie jego możliwości bez kompromisów wydajności w obudowie laptopa? W tym celu wyposażyć możemy się w komputer kategorii DTR. Czyli „deskTop Replacement”.

Laptopy tego miana nie bawią się w przenośność i lekkość. Są zazwyczaj masywne, duże i ciężkie, a ich czas pracy na baterii nie robi wrażenia. Mają natomiast przewagę nad pozostałymi urządzeniami na tej liście — są POTĘŻNE. Przestrzeń i waga przekłada się zazwyczaj na osiągi, dlatego kupując urządzenie tego typu nabywamy zwykle odpowiednik pełnowartościowego komputera stacjonarnego.

Dla kogo: użytkownik stacjonarny o ograniczonej przestrzeni

Przykłady zastosowań:

 • gry z najwyższej półki
 • praca w domu
 • multimedia
 • montaż wideo
 • edycja grafiki 2D/3D

Próg cenowy: średni lub wysoki (5 000 – 15 000 zł i więcej)

Ten artykuł przygotowany został na zlecenie firmy NVIDIA, ale jego zawartość i wszystkie rekomendacje należą do autora.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.