ZX Spectrum Next — Mistrzowski powrót legendarnego mikrokomputera

Gadżety / Rekomendacje / Wideo 4K
NEXT to jeden z najbardziej ambitnych projektów "wskrzeszenia" klasycznego komputera jaki rzucił mi się w oczy w ostatnich latach. Próbuje nie tylko odtworzyć możliwości klasycznego Spectruma oferując (niemal) stuprocentową kompatybilność z oprogramowaniem i większością akcesoriów, ale też poszerzyć go o szereg współczesnych funkcji. Wszystko to bez wykorzystania emulacji, dzięki technologii FPGA.

Podziel się tym postem

NEXT to jeden z najbardziej ambitnych projektów “wskrzeszenia” klasycznego komputera jaki rzucił mi się w oczy w ostatnich latach. Próbuje nie tylko odtworzyć możliwości klasycznego Spectruma oferując (niemal) stuprocentową kompatybilność z oprogramowaniem i większością akcesoriów, ale też poszerzyć go o szereg współczesnych funkcji. Wszystko to bez wykorzystania emulacji, dzięki technologii FPGA.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.

4 komentarze

 1. Oglądałem kilka wideo recenzji i jestem pod wrażeniem.

  Projekt mega dopracowany!
  Genialny design obudowy (wstawki piano-black), kompatybilność sprzętowa, rozwinięty HW, brak emulacji jak to ma miejsce np w C64max.

  Używalność i prostota obsługi jak u oryginału + zdobycze obecnej technik ułatwiające życie tj.HDMI, karta SD, solidna klawiatura czy w miarę współczesny obszar pamięci RAM (1024kb)
  Gdyby jeszcze cena była bardziej skrojona na nasze warunki…
  No cóż…

  Odpowiedź
 2. Niestety tylko można zobaczyć filmy na YouTube, bo nie można tego kupić ponieważ projekt był tylko na Kikstarterze. Szkoda że nie zrobiono z tego komercyjnego produktu że sprzedażą przez sklep.

  Odpowiedź
  • Jak wspomniano kilkukrotnie w materiale, który komentujesz, ZX Spectrum NEXT ma wrócić do dystrybucji w najbliższych miesiącach i będzie go można wtedy bez problemu kupić znowu.

   Odpowiedź
 3. To jest emulacja (w końcu FPGA=programowalna macierz bramek), tylko na poziomie hardware, a nie softu. Podobnie zresztą, jak wszystkie współczesne PC-ty emulują tryb x86: dzięki instrukcjom w mikrokodzie, podczas gdy sam procesor działa w trybie RISC.
  No, chyba że jest to tzw. „hard copy FPGA”, ale nie wydaje mi się, tym bardziej że na stronie producenta jest podana możliwość wgrywania nowszych, bardziej dopracowanych wersji.

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Wymagane pola oznaczone są *

Dozwolone są te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.