Share This Post

Wieści z branży gier

Puszka Pandory — pierwsza polska gra może doczekać się reedycji!

Puszka Pandory — pierwsza polska gra może doczekać się reedycji!

W 1986 roku ma miejsce wydarzenie przełomowe. Stworzona zostaje pierwsza polska gra komputerowa. Uważa się za nią przygodową „Puszkę Pandory” na komputer ZX Spectrum. Jej autor, Marcin „Borek” Borkowski to dziś człowiek-legenda. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci czasopism „Bajtek” i „Top Secret” oraz między innymi miesięcznika elektronicznych szulerów — „Gamblera”.

Puszka Pandory, inspirowana opowiadaniem „Głowa Kasandry” Marka Baranieckiego zdobyła w Polsce stosunkowo dużą popularność i nawet dziś, niemal 35 lat później, daleko jej do miana tytułu całkowicie zapomnianego.

W 2012 limitowane, „zapuszkowane” wydanie kolekcjonerskie gry (wyprodukowane w zaledwie 100 sztukach) sprzedało się na pniu, a dziś istnieje szansa na pojawienie się jej pełnoprawnej reedycji.


W serwisie wspieram.to pojawiła się akcja Crowdfundingowa mająca na celu sfinansować profesjonalne wznowienie tej „pierwszej polskiej gry komputerowej”.

Wydanie podstawowe, wycenione na 80 złotych zawiera numerowany egzemplarz gry w kolekcjonerskim opakowaniu, z kasetą magnetofonową dla ZX Spectrum z zupełnie nowym intro i outro. W pudełku znajdzie się również emulowana wersja klasyka dla komputerów PC.

Wspierający dodani zostaną również do drukowanych podziękowań za wsparcie. Oczywiście, jeśli wyrażą na to zgodę. RODO i te sprawy. Takie czasy.

 

Dla fanów retrogamingu chcących wesprzeć projekt na większe kwoty dostępne są progi wyższe sięgające nawet 3 000 złotych. W najdroższym pakiecie „Exclusive” zawiera się nie tylko gra na limitowanej, czarnej kasecie, ale również komputer ZX Spectrum NEXT, który będzie mógł ją odtworzyć z podpisami autora gry oraz Jima Bagleya, legendarnego programisty epoki gumiaka i członka projektu NEXT. Szczęśliwiec będzie mógł nawet pójść na romantyczną kolację z Borkiem i redakcją magazynu PIXEL. Bardzo żałuję, że nie mam 3000 złotych na taką przyjemność.

Organizatorem zbiórki jest wydawca popularnych magazynów PIXEL i PSX Extreme, na czele z Robertem Łapińskim, a gracze kojarzyć mogą również popularną imprezę Pixel Heaven tych samych autorów.

Puszka Pandory AD 2021 to wyjątkowa reedycja gry. Zostanie wydana podobnie jak 35 lat temu na kasecie magnetofonowej, w
zestawie m .in. z instrukcją, od nowa stworzoną mapą w formacie A3 i oryginalnym opowiadaniem Głowa Kasandry Marka
Baranieckiego oraz zbiorem felietonów Marcina Borkowskiego! Całość będzie opakowana w gustowną puszkę. Powstaną również
limitowane edycje kolekcjonerskie, które przekazane zostaną na cele charytatywne (np. WOŚP).
— Informacja prasowa

Z przyjemnością informujemy, że serwis arhn.eu objął projekt reedycji swoim patronatem i postaramy się na bieżąco informować o postępach w zbiórce. No i szanujmy się, na pewno na końcu tej drogi tli się również piękny materiał wideo o historii Puszki Pandory. Nie mogę zabrać się do niego od prawie 10 lat, bo żal mi rozplombowywać swoje wciąż „fabrycznie” zapakowane wydanie kolekcjonerskie gry. Wreszcie będę miał pretekst.

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.