Dobór dodatkowych komponentów do komputera pod nagrywanie i stream

Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 1)
 • Autor
  Wpisy
 • #38002
  Ofca
  Uczestnik

  Hejka,
  ostatnimi czasy powoli przymierzam się do zakupu dodatkowych podzespołów do mojego kompa. Składałem go 4 lata temu, więc podzespoły niestety niedzisiejsze, ale jak najbardziej jeszcze trochę wyrabiają. Celem jest zakup karty do przechwytywania obrazu, dysk ssd oraz kości ram. Chciałbym nagrywać czasem jakieś materiały ze switcha, jednakże zdarzy się też stream z csa lub z innej pctowej gry. Na kompie zdarza mi się modelować w 3D oraz renderować animacje czy montować filmy. Brak dysku SSD oraz tylko 8 GB ramu było dla mnie momentami katorgą przez te 4 lata.

  Aktualna specyfikacja:
  -Asus z97-p
  -i7 4790k
  -MSI GTX 970 4 GB
  -Toshiba DT01ACAxxx 1TB
  -HyperX DDR3 2x 4GB 1600 MHz CL9 Savage
  -be queiet! Shadow Rock Slim
  -XFX Core TS 650W
  -monitor do grania: LG 24GM77
  -monitor do pracy: Iiyama ProLite XU2490HS

  Zacznę od problemu na jaki natrafiłem z doborem dysku. Po pierwsze 4 lata byłem pewien, że nie mam złącza M2 na mojej płycie głównej, jednakże dzisiaj czytając manuala byłem zdziwiony, że tyle razy wspominają obsługę tego złącza, a fizycznie go nie było na płycie… Wyszukałem stronę z  rysunkiem technicznym i jak najbardziej złącze znajduje się pod socketem 1150. Powiem szczerze, że nie za bardzo orientuję się w dyskach SSD pod PCI-E lub M2, a raczej tylko takiego zakup wchodzi w grę z powodu na wyższą przepustowość, niż SATA. Natrafiłem na taki oto artykuł, gdzie jest taki fragment:

  “…Oznacza to, że zamiast sprawdzać, czy na płycie głównej znajduje się wystarczająca liczba portów SATA, musisz sprawdzić, czy masz wystarczająco dużo gniazd i magistrali PCI-E. Wiele płyt głównych posiada mnóstwo gniazd PCI-E x16, ale problem pojawia się, gdy okazuje się, że niewiele z tych gniazd może faktycznie działać z prędkością x16.

  Dla przykładu, załóżmy, że masz płytę główną Asus Z97-A i chcesz zainstalować dysk M.2 x4 przy użyciu adaptera PCI-E. Ta płyta ma dwa gniazda PCI-E x1 i trzy fizyczne gniazda PCI-E x16. Dwa gniazda PCI-E x1 nie mają wymaganej liczby magistrali PCI-E dla dysku M.2, więc nie można ich używać. Jeśli chodzi o gniazda x16, okazuje się, że dolna magistrala PCI-E x16 może pracować tylko z prędkością x2, dzięki czemu gniazdo nie umożliwia pełnej prędkości pracy dysku M.2 x4. Gniazdo główne x16 jest prawdopodobnie zarezerwowane dla GPU, więc nie jest ono również dostępne.

  Wreszcie druga magistrala x16 może pracować z prędkością x8, dzięki czemu będzie działać na dysku M.2 x4, ale użycie tego gniazda spowoduje zmniejszenie prędkości podstawowej (a tym samym GPU) do prędkości x8. Pokazaliśmy wcześniej, że nowoczesne GPU nie wykazują żadnych strat wydajności, działając z prędkością x8, ale nadal nie jest to idealne rozwiązanie. Pamiętaj, że to tylko dodanie pojedynczego dysku M.2 x4 i nie uwzględnia innych urządzeń typu PCI-E, takich jak karty dźwiękowe czy karty bezprzewodowe. Jeśli chcesz dodać drugi dysk M.2 x4, nie uda się to, dopóki ktoś nie podłączy dysku M.2 do adaptera PCI-E, który może obsłużyć wiele dysków w jednym gnieździe.”

  Akurat sprawa wygląda tak, że do płyty głównej pod PCI-E mam wpiętą właśnie tylko GTX 970. Czy po podłączeniu dysku SSD pod PCI-E lub M2 mogę mieć w takim razie właśnie spadek wydajności karty graficznej?

  Druga kwestia dysku ssd to właśnie dobór. Chciałbym, aby pojemność była w okolicy 250-256 GB i prędkości odczytu oraz zapisu oczywiście jak największe. Chciałbym wydać na niego maksymalnie 350 zł. Rozważałem Plextor M9PeY 256GB PCIe x4 lub Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus 250GB M.2 PCIe x4. Niestety w tym przypadku właśnie może zaistnieć sytuacja z pytania wcześniej.

  Przejdę teraz do doboru ramu. W tej kwestii chciałbym zamknąć się w 200 zł. Rozważam zakup drugich takich samych kości, jednakże widziałem kości ram z np. cl 10/11, które kosztowały mniej niż te 200 zł lub kości ram 2×8 GB wykraczające lekko ponad 200 zł i w sumie byłbym w stanie to przełknąć. Czy dobór kości z cl 10/11 będzie dla mnie odczuwalny?

  Ostatnia sprawa to karta do nagrywania. Najpewniej zdecyduję się na którąś Avermedię, tutaj chciałbym zamknąć się w kosztach do 700 zł. Wspominałem gdzieś wyżej o nagrywaniu/streamowania ze switcha oraz z pc. W przypadku, gdybym nagrywał/streamował ze switcha, to wystarczyłoby ewentualnie tylko 30fps, jednakże wiem, że będę chciał używać tej karty również do rzeczy z pcta, gdzie 60 fps byłoby mile widziane. W tym momencie zaczynają się schody. Mój główny monitor do grania obsługuje 144 Hz tylko po Display Port oraz DVI. W przypadku, gdy podłączę monitor po HDMI mam maksymalnie możliwość wyboru 60 Hz. W przypadku gier typu cs go widzę różnicę pomiędzy graniem na 60 Hz, a na 144 i nie chciałbym podczas nagrywania/streamowania przełączać się na tryb z 60 Hz. Wpadłem na genialny pomysł, że w sumie mógłbym podłączyć do tego samego monitora jeszcze kabel HDMI przez avermedię i zdublować obraz. Czy to będzie działać? Nie mam pojęcia, więc byłbym wdzięczny jakby ktoś z dostępem do sprawdzenia tego powiedział mi o efektach tego eksperymentu. Tutaj również prosiłbym o pomoc z dobraniem modelu. Najpewniej wolałbym jakiś model portable właśnie z powodu ewentualnych problemów z ilością złącz PCI-E.

  Dzięki za dotrwanie do tego momentu i ewentualną pomoc. Pozdrawiam wszystkie piękne dziewczyny i Satego, który zezwolił mi na napisanie o tym w tym dziale. Buziaczki

  @edit
  Dysk już zakupiony, wszystko śmiga jak należy. Ramy również dobrane. Zostaje tylko i wyłącznie kwestia karty do przechwytywania obrazu.

  @edit x2
  Po dłuższej analizie praktycznie każdej karty dostępnej na rynku oraz po analizie wielu innych aspektów zdecydowałem się na model AVerMedia Live Gamer HD 2. Temat zamknięty. Dzięki każdemu zainteresowanemu za odpowiedź. Pozdrawiam.

Oglądasz 1 wpis (wszystkich: 1)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.