USBMediaController – domowej roboty urządzenie do sterowania komputerem

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #35687
  Linky141
  Uczestnik

  Witam, ostatnio po obejrzeniu materiału na arhn.eu na temat Elgato Stream Deck wpadłem na pewien pomysł. Mianowicie na co dzień korzystam z wielu komputerów a co z tym idzie z kilku różnych klawiatur. Niektóre mają na tyle pechowo umieszczone klawisze multimedialne, że trzeba się nieźle nagimnastykować by je aktywować. Niestety kupno kilku takich urządzeń nie jest u mnie możliwe głównie z powodu ceny dlatego postanowiłem zrobić takie urządzenie samemu.

  Plan był prosty. Zrobić możliwie jak najprostsze i jak najtańsze urządzenie które będzie podpięte do portu USB komputera i będzie umożliwiało sterowanie multimediami. Powinno być również jak najwygodniejsze w obsłudze czyli wszystko po uruchomieniu komputera powinno się samo uruchomić, połączyć i zainicjalizować.

  Fizyczna część tego projektu posiada ekran LCD posiadający 2×16 znaków co daje 4 pola na etykiety po 8 znaków, do tego posiada 6 przycisków(4 do wyboru akcji i 2 do przewijania stron) oraz diodę informującą o wykonywanych akcjach urządzenia. Posiada również interface przekształcający sygnał RxTx procesora na USB. Całość pracuje pod kontrolą procesora Atmega32 taktowanego zegarem 16MHz. Urządzenie posiada 4 strony po 4 akcje co daje w sumie na raz na urządzeniu 16 zaprogramowanych akcji.

  Cała moc tego projektu nie tkwi po stronie sprzętu fizycznego a oprogramowania. Pierwsza wersja została napisana jako aplikacja konsolowa pod system windows ale ze względu na brak wygody w operowaniu szybko porzuciłem ten pomysł i przesiadłem się na środowisko Qt.

  W obecnym stanie do wybranych pozycji urządzenia można zapisać 16 akcji na które składają się predefiniowane akcje lub ręczne polecenia konsolowe dające bardzo szerokie pole do popisu. Do tego urządzenie posiada 10 slotów na zapis konfiguracji przez co można zrobić sobie różne profile(na przykład do różnych programów itp.). Aby wczytać inny profil należy urządzenie zresetować specjalnym przyciskiem a następnie wczytać wybrany profil i wcisnąć przycisk ‘wyślij do urządzenia’.Sam program po starcie systemu automatycznie chowie się do SysTray’a z którego można go w prosty sposób zmaksymalizować.

  Jedyne co wymaga trochę pracy to pierwsza konfiguracja oraz instalacja oprogramowania. Mianowicie po zainstalowaniu programu należy utworzyć jego skrót w katalogu autostart. Potem po podpięciu urządzenia do komputera należy wejść w menadżer urządzeń i wybrać kontroler COM urządzenia. Następnie do programu w odpowiedniej zakładce przepisać konfiguracje oraz ją zapisać. Jest to czynność jednorazowa. Po zapisaniu ustawień program automatycznie będzie je odczytywał przy kolejnych uruchomieniach.

  Więcej informacji o działaniu urządzenia, wyglądzie i kodzie znajduje się w pliku pdf. Program został zrobiony jako projekt na studia, więc samo opracowanie posiada formę sprawozdania.

  Opracowanie można poczytać tutaj:

  https://drive.google.com/file/d/1PIE1_O7pFvzhhUvZyeISLIYlIxonqXxT/view

  Obecnie urządzenie jest w fazie prototypu ale w wakacje mam zamiar zrobić ładniejszą wersję.

  #35908
  Dark Archon
  Opiekun forum

  Trafiłem na Twój wątek dopiero teraz, ale jestem zachwycony nie tylko pomysłem, ale również opracowaniem. Świetna robota i mam nadzieję, że jeśli projekt się jeszcze rozwinie to podzielisz się postępami. Gratulacje!

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.