Historia konsoli SNES – Time Warp

Historia konsoli SNES – Time Warp

[arhnvid youtube=”AMwaYIPmGT8″]

Krótka historia konsoli SNES. Czym wyróżniała się na tle sprzętu Segi, dlaczego uważana jest za jeden najciekawszych systemów Nintendo i czemu mogła być zalążkiem dla problemów, które przez następnych kilkanaście lat trapiły dywizję konsol stacjonarnych firmy.

10 komentarzy

 1. Dark Archon

  >Sega próbowała przebić się z dość przeciętnym skutkiem
  Zabrzmiało trochę jakby Master System był niewypałem a przecież poza USA i Japonią radził sobie bardzo dobrze.
  “Nintendo’s significant market share advantage in Japan and North America. However, it attained significantly more success in Europe and Brazil.”

  Czytałem gdzieś nawet, że w Brazylii do tej pory wychodzą nowe gry na Master System.

  Odpowiedź
  • Dark Archon

   10 milionów konsol przy ponad 60 milionach sprzedanych NES-ów to mimo wszystko przeciętny wynik. Nie można nazwać tego wielkim sukcesem, szczególnie w kontekście następnej konsoli Segi – Mega Drive to już około 35 milionów! Spójrz na to z tej strony – dziś sprzedało się ponad 10 milionów Wii U – czy ktokolwiek uważa tę konsolę za sukces?

   Odpowiedź
   • Dark Archon

    @DA@Dark_Archon:disqus – mam wrażenie, że fftb bardziej zaakcentował tutaj sprzedaż “regionalną” a nie “ogólną” – a w Europie generalnie Sega poradziła sobie lepiej niż Nintendo, z tego co pamiętam zarówno jeśli mowa o Master System, jak i Mega Drive’a. Nieśmiało wtrąciłbym też, że 10 mln konsol “wtedy” a dzisiaj to bardzo duża różnica – wystarczy wejść na dowolną stronę z zestawienie statystyk sprzedaży konsol i zsumować sprzedaż najpopularniejszych konsol z danej “generacji”. Jeśli gdzieś się nie kopsnąłem w obliczeniach (pewnie się kopsnąłem, ale co tam :P), to sam XBox 360 (siódma generacja) sprzedał się w ilości egzemplarzy mniej więcej równej temu, co sprzedaż SNESa i Mega Drive’a/Genesisa (czwarta generacja) razem wziętych. I w większej niż wszystkie znaczące konsole trzeciej generacji razem wzięte.

    Aczkolwiek myślę, że trochę tutaj mamy zagwozdki natury semantycznej – bo niekiedy z automatu uznajemy, że jak coś nie jest “sukcesem” (w domyśle – dużym sukcesem), to jest klapą/niewypałem. Nawet jeśli nie uznać Master Systemu za duży/oszałamiający sukces – to na pewno nie jest to klapa.

    W sumie to wielka szkoda, że MS Segi nie doczekał się większej atencji, bo w moim odczuciu był jedną z najlepszych technicznie konsol ośmiobitowych. No tyle że gier od “third-party” brakowało 🙁 Szczęśliwie MD/Genesis nadrobił zaległości starszego brata 🙂

    Odpowiedź
    • Dark Archon

     Dużo bym mógł tu polemizować. Mogę za to polecić ksiązkę “Service Games: The Rise and Fall of SEGA” w której można zobaczyć jak wyglądała ta historia z perspektywy samej SEGI. 🙂
     Nie mylmy też stwierdzenia “przeciętny skutek” z “porażką”. Mam wrażenie, że zaczynamy kłaść na nie nacisk, gdy w rzeczywistości nie miało za zadanie być pejoratywne. Wręcz przeciwnie, moim zdaniem bardzo dobrze oddaje stan faktyczny. Sprzedał 6x mniej niż konkurent i 3x mniej niż jego własny następca. Wystarczająco, by zagwarantować nową konsolę, niewystarczająco, by zagrozić Nintendo.

     Odpowiedź
 2. Dark Archon

  Aż chce się grać. P.S. Tak zupełnie serio nie planujecie wydać na Blu-Ray i DVD Time Warp? A tak w ogóle to o czym planujecie jeszcze zrobić TW?

  Odpowiedź
  • Dark Archon

   Oczywiście, będzie więcej Time Warpów. Na razie żadne wydania płytowe nie wchodzą w grę, ale kiedyś? Kto wie. 🙂

   Odpowiedź
   • Dark Archon

    To się jaram. A mógłbyś zdradzić o jakich konsolach?

    Odpowiedź
 3. Dark Archon

  Świetna konsola i świetny materiał 🙂

  Odpowiedź
 4. Dark Archon

  Fajny materiał, jak zwykle na poziomie i coś, co lubię w takich publikacjach najbardziej – ani się obejrzałem, a tu koniec filmiku, co ni mniej ni więcej oznacza, że oglądanie było niesłychanie wciągające. Aż ciężko uwierzyć, że firma która potrafiła w tak udany sposób rozwiązać technikalia SNESa w przypadku N64 dopuściła się takiego kuriozum jak kartridżowego nośnika.

  Odpowiedź
 5. Dark Archon

  Materiał jak zawsze klasowy. SNES to znakomita konsola, w mojej opinii najcudowniejsze dziecko Nintendo zaraz obok GameBoy-ów i DS-ów. Niestety w naszym kraju mało kto mógł się nim cieszyć w latach jego świetności. Sam po raz pierwszy miałem okazję zaznajomić się z tą maszyną dopiero w 1996 roku, kiedy w osiedlowej gralni jedyny, nowiutki egzemplarz N64 był tak oblegany, że wykupiłem sobie godzinę na SNES-ie przy ISS Deluxe. Kilka lat później natomiast dzięki emulatorom ograłem wiele znakomitych tytułów ze SNESA, tj. Super Mario All Stars, Super Mario Kart, Final Fantasy IV, V i VI, Chrono Trigger, Donkey Kong Country, Tecmo Super NBA Basketball, Super Mario World, Yoshi’s Island, itd. Było ich mnóstwo i żałuję, że własnego egzemplarza konsoli nigdy nie posiadałem.

  Odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Konkurs: Komentarz Miesiąca!
Zostaw komentarz pod dowolnym postem arhn.eu i weź udział w konkursie! Najlepszy komentarz grudnia nagrodzony zostanie koszulką arhn.eu!
[Szczegóły i regulamin konkursu.]

Twój adres email nie zostanie upubliczniony. Wymagane pola oznaczone są *

Dozwolone są te tagi HTML i atrybuty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>