Share This Post

Zrób to Sam

Zrób to Sam: Automat do Gier – Część 1

Cześć! Czytasz zdeaktualizowaną wersję artykułu na temat budowania automatów do gier. Aktualna edycja tego materiału znajduje się tutaj.

Tak, tak! To nie żarty! Stworzenie własnego automatu do gier, dokładnie takiego jak w salonach gier, jest w zasięgu ręki! Przy pomocy naszej serii samouczków dowiesz się jak z kilku drewnianych płyt, kabli i starego komputera stworzyć domowe centrum oldschoolowej rozrywki!

Część Pierwsza. Zanim Rozpoczniesz, Czyli Co I Jak

Zanim w ogóle zabierzemy się do tworzeniu automatu musimy sobie zadać kilka NIEZWYKLE ważnych pytań„.

– Czy mam dość miejsca?
Załóżmy, że zbudujesz już swój automat… Czy masz w domu dość miejsca, by go tam zmieścić‡? Pełnowymiarowy automat, ma, w zależności od wybranego „designu”€, około metr do 150 cm długości i szerokości oraz między 160-180cm wysokości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w wypadku braku miejsca podją…ć się budowy czegoś mniejszego. W tym samouczku skupimy się głównie na budowie „€œdużego”€ automatu, ale w sposób identyczny stworzyć można, przy odrobinie wyobraźni, nawet mikroautomat który można by postawić na biurku.
[nggallery id=4]Automat – Cud Narodzin 😉

– Czy mam dość cierpliwości/zapału/wytrwałości/gotówki?
Bą…dźmy szczerzy – własnoręczna budowa automatu to zajęcie niezwykle czasochłonne. Co jeśli w połowie pracy uznasz, że jednak nie masz ochoty się z tym bawią‡? Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że na pewno jesteś gotów się za to zabraą‡. Warto też upewnić się, że w najważniejszym momencie nie zabraknie ci funduszy na, przykładowo przyciski! Oczywiście niektóre elementy, jak mechanizm na monety są… opcjonalne, ale bez niektórych, takich jak wspomniane wcześniej przyciski, czy nawet same płyty (drewniane lub “sklejkowe”) z których zbudujemy automat będą… do ukoń„czenia projektu niezbędne!

– Co na to współlokatorzy?
Czy twoja żona/dziewczyna/mama/kot nie będą… mieć nic przeciwko jeśli w twoim mieszkaniu pojawi się ten dość masywny mebel? Oczywiście, wystarczy trochę wyobraźni, by przerobić dolną… część automatu w całkiem sprytny schowek, ale to może nie wystarczyą‡, by przekonać najbliższych, że jest to dobry pomysł 😉

Jeśli mimo wszystko chcesz podją…ć się tego, niełatwego zresztą…, zadania, gratulujemy wytrwałości i zapraszamy na następną… stronę, gdzie bliżej zapoznamy się z wyglą…dem, możliwościami i kosztami stworzenia takiego automatu!

Coś więcej?
Zanim zabierzemy się do pracy wypadałoby zobaczyć jak taki domowej roboty automat wyglą…da “w praktyce”, co potrafi, no a przede wszystkim, ile będzie nas kosztował. Poniższy film wideo to demonstracja podstawowych funkcji i “zastosowań„” prostego automatu do gier. Pamiętaj, że to jak wyglą…dał będzie i działał twój własny zależy wyłą…cznie od ciebie! Jeśli chcesz, możesz dorzucić do niego dodatkowe oświetlenie reagują…ce na dźwięk lub przyciski albo zainstalować dodatkowego touchpada i pomalować go na różowo – efekt koń„cowy to twoje własne dzieło – my tylko pokażemy ci drogę 😉

Wybaczcie niską… jakość, kręcony na szybko 😉

Ok, imponują…ce… ale ile to kosztuje?…
Szczerze mówią…c… W zależności od twojej inwencji i dostępnych ci materiałów bardzo mało… lub patrzą…c realistycznie (nie każdemu walają… się po podłodze akceleratory czą…steczek): dość sporo.
Najdroższymi komponentami tej układanki są… komputer, który stanie się “sercem” automatu, monitor, panel sterowania, a raczej jego przyciski i joysticki oraz oczywiście sam materiał z którego zdecydujesz się go zbudowaą‡. Na pocieszenie wspomnę tylko, że potrzebne elementy kupować możemy “na raty” i dopiero wtedy, gdy będą… nam potrzebne, a nie wszystkie na raz, dzięki czemu nasz portfel nie odczuje gwałtownego niedoboru gotówki 🙂 W trakcie samouczka sugerował będę zarówno rozwią…zania najtań„sze/alternatywne, jak i te bardziej profesjonalne, czy droższe, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dużo łatwiej jeśli masz w domu zbędny komputer, czy monitor, bo odcią…żą… cię z kosztów kupna maszyny dedykowanej tylko automatowi.

Tyle zachodu tylko po to, żeby pograć na automacie?
Być może, ale musisz pamiętaą‡, że taki automat to również komputer. Przy pomocy odpowiednich aplikacji może być jednocześnie “ukrytym serwerem”, szafą… grają…cą…, centrum rozrywki i czymkolwiek jeszcze zapragniesz! Więcej na ten temat, gdy zajmiemy się już kwestią… oprogramowania.

Jeśli więc uważasz, że tworzenie automatu jest dla ciebie… albo po prostu masz ochotę czytać dalej, kliknij na poniższy nagłówek, aby przejść do następnej części artykułu!

Część Druga. Wymagania, Czyli: Na Zakupy!

not this guy again. oh god how did this get here i am not good with computer.