Śmietanka arhn.eu

Oto lista najbardziej lubianych materiałów arhn.eu wybranych na podstawie liczby wyświetleń oraz ocen użytkowników. Lista najpopularniejszych materiałów na kanale arhn.eu znajduje się tutaj.

Popularne kategorie

Grand Theft Auto 1

Grand Theft Auto …w pigułce

“GTA …w pigułce” to cykl opisujący historię powstawania tej jednej z najpopularniejszych marek w historii gier wideo. Ponad 20 lat tworzenia gier w formie przystępnych 20-minutowych odcinków.

System Error #14

System Error

Seria przedstawiająca ciekawostki ze świata gier wideo. Zapomniane sekrety, interesujące błędy i inne kurioza przemycone przez autorów do kodu swoich produkcji.

PlayStation Portable - Time Warp

Time Warp

Historia konsol od koncepcji, przez godziny chwały, aż po grobową deskę. Time Warp śledzi dzieje najpopularniejszych systemów, przytacza najciekawsze gry na nie i przypomina najciekawsze wydarzenie z nimi związane.

Wybrane materiały

Scroll Lock

SCROLL LOCK i inne dziwne klawisze ⌨️ — arhn.edu

Ponad 100 klawiszy przeciętnej domowej klawiatury oznacza, że łatwo zapomnieć, że znajdują się na niej często przyciski niemal całkowicie zapomniane. “Scroll Lock”, “System Request”, “Break”? Możemy się założyć, że większość z Was nigdy nie miała okazji ich użyć! Ale czy wiecie do czego służą?

Nokia 7650

Nokia 7650 – Pierwszy Smartfon Nokii!

Nokia 7650 to telefon legendarny w kręgach użytkownikach Symbiana. To pierwszy smartfon Nokii. Prawdopodobnie pierwszy “inteligentny telefon”, który odniósł komercyjny sukces..

Planszówka na VHS?! -- Star Trek: The Next Generation - A Klingon Challenge

Planszówka na VHS?! — Star Trek: The Next Generation – A Klingon Challenge

Lata 80. i 90. próbowały za wszelką cenę uczynić gry planszowe “coolaśnymi” dla młodszego pokolenia. Dlatego walcząc z grami komputerowymi za wszelką cenę chciano nadać grom stołowym namiastkę interaktywności. Tak wymyślone zostały gry “Interaktywne Gry Planszowe”, które zawierały w zestawie na przykład… kasety VHS.

automat-dock

Archon psuje: Charytatywny Automat z Dockiem dla Switcha?!

Świętujemy 300 000 subskrypcji nowym projektem. Tym razem budujemy olbrzymi dok dla konsoli Nintendo Switch, który jest jednocześnie w pełni działającym automatem do gier!

Pokolenie Flasha

Pokolenie Flasha | Felieton

Równo 20 lat temu internetem poruszyła gra wideo o nazwie “Pico’s School” inspirowana strzelaninami w amerykańskich szkołach. Tego samego roku na dyskietkach niczym zaraza rozprzestrzeniać zaczęły się zabawne interkatywne animacje z żabą w blenderze czy myszoskoczkiem w mikrofalówce. Punkt wspólny? Program “Macromedia Flash”.

Sega Mega Drive

Historia konsoli Sega Mega Drive/Genesis — Time Warp

Zwycięzca statuetki Grand Video Awards w kategorii gamingowego wideo roku 2019.
Najpopularniejsza konsola Segi była też o krok od spektakularnej porażki. Na szczęście mocna biblioteka i świetnie rozegrana akcja marketingowa pozwoliły jej stawić czoła rynkowemu rywalowi.

Diablo

Losowość Diablo: Diabeł tkwi w szczegółach

Co stało za sukcesem Diablo? Moim zdaniem jego ryzykowne zawierzenie losowości. Motyw ten eksploruję w dzisiejszym materiale.

PC Classic Mini

Zbudowałem prawdziwego “PC Classic Mini” z napędem dyskietek!

Jak w dobie miniaturowych konsol mógłby wyglądać prawdziwy, warty uwagi “PC Classic”? W dzisiejszym materiale buduję mojego minipeceta marzeń!

Jak to działa?

“Jak to działa?” i fenomen encyklopedii multimedialnych

Encyklopedie multimedialne były popularne zaledwie kilka lat, ale stanowiły ważny punkt przejściowy między “analogowymi” źródłami wiedzy, a internetem.

PS1 Mod Chip

Zabezpieczenia PS1 (i jak je łamano)

Jak wyglądały zabezpieczenia antypirackie PlayStation 1… I co doprowadziło do ich złamania?

Tajemnica 4:3

Tajemnica panoramicznych DOS-ówek | arhn.edu

Dlaczego DOS-owe gry wideo renderowane były w trybie panoramicznym dla ekranów 4:3? Jaki związek ma to z technologią monitorów LCD?

Bronie Wormsów

Broń Wormsów i jej nietypowe inspiracje #1

Skąd wziął się Betonowy Osioł? Dlaczego Magiczny Pocisk zawsze trafia? I co ma wspólnego Czarnobyl z eksplodującymi owcami?

Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina

Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina | Film dokumentalny

Darmowy, pełnometrażowy film dokumentalny na temat powstawania jednej z najważniejszych gier w historii rodzimej branży.

Ameprod

“Jedyna” polska konsola do gier — Gra Telewizyjna TVG-10

Parę zdań o jedynej w historii konsoli do gier produkowanej w Polsce i na rodzimy rynek. Elwro/Ameprod TVG-10.

Fallout

Jak powstawał Fallout? – Retro Ex

Oto nasza skromna laurka dla świata wykreowanego przez Interplay w 20. urodziny tego niezwykłego cyklu.

Gothic Sequel

Gothic Sequel – Zapomniane Opowieści

Czy słyszeliście o Gothic Sequel? Mieliśmy okazję zagrać w tę zagubioną grę i jako pierwsi na świecie pokazujemy ją Wam w ruchu.

Niecodzienne zabezpieczenia antypirackie przed DRM

Niecodzienne zabezpieczenia antypirackie

Dzisiejsze Denuva, SecuROMy i inne DRM-y brzmią strasznie nudno w porównaniu do tego z czym użerać musieli się klienci parę dekad temu.

Bliźniaki Oliver kontra Złota Czwórka

Bliźniaki Oliver kontra Złota Czwórka

Poprosiliśmy twórców Dizzyego i Super Robin Hooda o ich opinię na temat kultowego pegasusowego kartridża „Złotej Czwórki”. Philip i Andrew Oliver to autorzy dwóch z czterech gier zawartych na kompilacji.

Drukarka 3D

Drukarka 3D — Najlepszy i najgorszy zakup dla fana technologii

Czy technologia druku przestrzennego jest już na tyle dojrzała, by zagościć w domach przeciętnego Sebastiana? XYZprinting daVinci Jr udowadnia, że na pewno jest już wystarczająco tania.

Wirusy

Pięć ciekawych wirusów komputerowych

Pięć wirusów, które z jakiegoś powodu utkwiły mi w pamięci. Od zabawnych po druzgocące. Wszystkie były w swoich czasach na językach komputerowców.

Half-Life

Jak powstawał Half-Life?

Rękawica do grania w gry na… PlayStation 1? The Glove to jedno z najdziwniejszych akcesoriów do gier jakie mieliśmy w dłoni!

Wonderland Dizzy

Wonderland Dizzy – Zapomniane Opowieści

Krótka historia zaginionej (i odnalezionej!) gry o Dizzym w Krainie Czarów.

Diablo

Diablo – Retro

W podziemiach miasteczka Tristram przebudziło się odwieczne zło.

The Glove

The Glove

Rękawica do grania w gry na… PlayStation 1? The Glove to jedno z najdziwniejszych akcesoriów do gier jakie mieliśmy w dłoni!

The Sims

Jak powstawało The Sims?

Śledzimy historię powstawania jednej z najpouplarniejszych gier wideo w historii. Od pierwszych pomysłów na rozgrywkę po światowy hit!

The Settlers

Przegląd serii The Settlers, albo Co poszło nie tak?

Od osadników-rozbitków po królewskie wojska podbijające wrogie ziemie w imię szlachetnego władcy.

Wyzwanie Archona: Super Mario Bros. 2

Wyzwanie Archona

Dark Archon kontra najtrudniejsze gry wideo w historii. Czy da się przejść je w zaledwie jeden dzień?

Doom

Doom

W tym specjalnym odcinku naszego popularnego cyklu Retro o kultowej “Zagładzie” opowiada sam głos pamiętnego “Escape” z Polonii 1 – Tomasz “Ramirez” Knapik.

Złota Piątka - Pegasus

Złota Piątka Pegasusa

Historia legendarnego kartridża dla rodzimego Pegaza. Kto za nim stał i jak trafił do Polski?

Złota Czwórka

Złota Czwórka Pegasusa

Starsza siostra “Złotej Piątki”, dołączana do niektórych modeli konsoli, ale i dostępna w ekskluzywnym, kartonowym opakowaniu inspirowanym kompilacjami “Quattro” firmy Codemasters.

Gabe Newell

Największe wpadki siódmej generacji konsol

Konsole kojarzą się graczom z dobrą zabawą. Twórcy gier to jednak tylko ludzie i zdarza im się popełniać błędy, często generując w ten sposób jeszcze więcej frajdy dla osób, którzy tę komedię omyłek śledzą. Oto tylko kilka z wielu niezapomnianych (z nieodpowiednich powodów) momentów siódmej generacji konsol.

N-Gage

Historia konsoli N-Gage

N-Gage był ambitnym telefonem komórkowym firmy Nokia. Ta pierwsza na świecie próba połączenia telefonu z konsolą do gier okazała się zbyt ambitna. Pomysł wybiegał ponad dekadę w przyszłość, a technologia zwyczajnie nie była wówczas na taki projekt gotowa.

Prehistorik 2

Prehistorik 2 od kuchni

Eric Zmiro, ówczesny programista dla studia Titus opowiada nam o kulisach powstawania pamiętnej gry o tytułowym prehistoryku.

Funstation 3

Funstation 3 – recenzja

Jeden z najstarszych materiałów serwisu arhn.eu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Dorośliśmy zarówno w formie, jak i warsztacie, a mimo to ten film wciąż jest jedną z najczęściej oglądanych treści naszego kanału Youtube.

Air Control

Air Control: Płakałem, jak grałem

Naszym zdaniem nieudana próba wprowadzenia odrobiny humoru do ramówki serwisu, zdaniem naszych widzów jeden z ciekawszych materiałów. Decyzję pozostawiamy oglądającym. Jedno jest pewne: Air Control pozostaje jedną z najgorszych gier w historii.

Bio Force Ape

Bio Force Ape: Zapomniane Opowieści

Fascynująca historia zaginionej gry wideo, która powróciła do internetu jako żart tylko po to, by zostać na nowo odnaleziona przez retro fanatyków.

Atari 2600

Przegląd Gier Atari

Na początku było Atari. I setki gier, które wyryły się na stałe w pamięci “pierwszej generacji” graczy. Oto nasz przegląd najciekawszych z nich.

Super Mario Bros.

Jak powstawało Super Mario Bros.?

Kulisy powstawania jednej z najpopularniejszych gier platformowych w historii branży. Mario nie tylko stworzył podwaliny pod wiele innych gier tego typu, ale również odpowiedzialny jest za “wynalezienie” wielu konceptów, które do dziś uważane są za podstawę gatunku.

System Error Prime: Pokémonowe Legendy

System Error Prime – Pokémonowe Legendy

W 2012 roku, z okazji Halloween, przygotowaliśmy specjalny odcinek naszego popularnego cyklu System Error. Jego tematem były miejskie legendy, w które obrosły gry o Pokémonach (serio!). Materiał przygotowany został w mrocznym, ponurym klimacie idealnym na noc grozy!

Pegasus Family Game

Pegasus Family Game – Time Warp

Pegasus był najpopularniejszą konsolą domową w Polsce. W tym krótkim materiale przybliżamy jej historię. Na potrzeby filmu odtworzyliśmy od zera oryginalną muzykę z reklam konsoli i włożyliśmy masę pracy w autorskie zdjęcia. Efektem jest (naszym skromnym zdaniem) jeden z najlepszych materiałów w historii serwisu!

Rez Trance Vibrator

Rez Trance Vibrator

Zalążek naszego cyklu “Najdziwniejsze akcesoria do gier wideo” opowiada o grze konsolowej do której dołączany był… wibrator.

Brick Game

Brick Game E9999-in-1

Pod tą enigmatyczną nazwą kryje się zabawka bliska każdemu dziecku dorastającemu w latach 90. “Klocki” były popularną alternatywą dla dużo droższych, markowych konsol przenośnych.

4 komentarze

  1. Błagam zróbcie materiał o grze Toonstruck! 🙂

  2. Gdzie tu jest jakiś kontakt oprócz FB, Twittera i innych portali?? 🙂 Chciałbym się skontaktować 🙂 Np e-mail lub pocztą 🙂

    • Cześć, podstawowe dane kontaktowe do większości działów redakcji znajdziesz na stronie kontaktowej. 🙂

      • A po jakim czasie można się spodziewać odpowiedzi?

Komentarze dla tego posta są zamknięte.